Реклама / Ads
8| 3142 |23.07.2025 СВЯТ

Могат ли F-16 радикално да променят хода на войната в Украйна?

.
Изтребител F-16
Изтребителите F-16 не могат да се превърнат в повратна точка и да променят хода на военните операции във войната, която Русия започна срещу Украйна, защото тези самолети не са способни да противодействат на съвременната руска авиация, заяви авиационният експерт Валерий Романенко.
 

„Тези самолети не са способни да се конкурират наравно с най-модерните руски самолети. Те изостават. Да го кажем така: F-16 е самолет от поколение 4+, а всички руски самолети са от поколение 4++. Тоест, F-16 изостават в някакво качествено ниво. Изостават по радари, по обхват на радарно откриване“, каза експертът в ефир на „ Фабрика новостей “.

 

Освен това, според него, като цяло руските самолети носят 10 ракети, но по избор могат да носят две ракети с обсег над 200 км, а F-16 не е способен на това. Също така, F-16 може да се използва само на ниска височина близо до фронтовата линия, докато руснаците, напротив, използват самолетите си на голяма височина.


Както обясни специалистът, поради това обхватът на ракетите е приблизително същият, но украинските въоръжени сили използват ракети от F-16 практически като зенитни ракети и тогава обхватът пада наполовина. „Тоест, ние не сме способни да водим битки поради тактически условия, поради технически условия. И преломният момент настъпва, когато машините са способни да променят хода на бойните действия във въздуха“, подчерта Романенко.

 

Той добави, че в момента ходът на войната се влияе от безпилотни системи - това е различна оръжейна система, но и двете страни я използват, а руснаците превъзхождат украинските въоръжени сили по отношение на производството. Това се влияе, както обясни анализаторът, от факта, че Китай извършва съответните доставки за Руската федерация, докато за Украйна, напротив, официално забранява доставката на дронове, компоненти за тях и други подобни. Следователно покупките трябва да се извършват чрез трети страни.


„Бровди (командир на Силите за безпилотни системи на украинските въоръжени сил) казва, че НАТО трябва да преосмисли своята сигурност, своята концепция. Концепцията, че получаването на предимство във въздуха автоматично прави една държава победител, вече не работи във всички случаи. Това може все още да работи в конфликт с големи държави, но в конфликт например с терористи...)“, отбеляза Романенко.


Той цитира разказа на Робърт Бровди за това как му е била показана база на НАТО, която е защитена от противовъздушни системи, най-новите системи за наблюдение и потушаване, но всъщност може да бъде превърната във втори Пърл Харбър от разстояние 10 км с помощта на дронове. Ако не бяха такива технологии, руснаците отдавна щяха да са пробили отбраната на украинските въоръжени сили, отбелязва експертът. Той добавя, че сега самите руснаци са принудени да опъват специални мрежи над пътищата, за да се предпазят от украинските дронове. В същото време например мотоциклетите са се превърнали в „вещ за еднократна употреба“, с която окупаторите просто се приближават до позициите на украинските въоръжени сили.


„Кой би могъл да си помисли преди две години, че военна техника ще се използва не за поддръжка на войските, а просто за придвижване на пехотата по-близо до вражеските позиции... Сега най-модерните технически средства ще отидат на фронтовата линия. Сега ще трябва да мислим как да се борим например с рояци дронове, не евтини дронове, а такива, които имат изкуствен интелект... Ще има царица, и ще има рояк дронове, и те също ще комуникират помежду си и ще подобряват подходите към вражеските позиции“, подчерта експертът.


Бившият главнокомандващ на украинските въоръжени сили и настоящ посланик на Украйна във Великобритания Валерий Залужни заяви, че военно-технологичната революция ще улесни воденето на такъв вид война като война на изтощение. Именно на тази основа трябва да се изгради стратегия за победа на Украйна във войната ѝ срещу Руската федерация.


Според Залужни, резултатът от активното развитие на технологиите за изкуствен интелект и машинно обучение ще бъде повишаване на точността на поразяване на цели и възможността за нанасяне на по-големи загуби на противника с по-малко ресурси.


+

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 8| 39064 |23.07.2025 Украйна няма да получи обещаните от Тръмп системи „Пейтриът“ до пролетта на 2026 г. . 12| 2753 |22.07.2025 САЩ одобри продажба на брегови ракети на България за 620 млн. долара . 3| 44759 |21.07.2025 Азия се разделя: Учени са регистрирали разкъсване на тектонична плоча под Хималаите . 0| 7761 |20.07.2025 Усик нокаутира Дюбоа на "Уембли"

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads