Москов: Няма да финансираме структури, а лечение
Обединението на болниците няма много общо с реформата, заяви по БНТ министърът на здравеопазването Петър Москов. Разговорът е вътре в коалицията, дискутират се по-добри решения, няма тежък драматизъм, коментира той.
Когато говорим за разични начини на взаимодействие между болниците, това е технология. Целта на държавата е от началото на следващата година е да спрем да финансираме структури, а лечение. Затова трябва пълен капацитет на болниците - експертен, апаратурен и пр. Болните сега влизат от болница в болница, а комплекното лечение не е гарантирано. Целта е касата да плаща за комплекното лечение, затова ще има или функционални обединения, или вливане в консорциум.
Когато говорим за комплексност на услугата, мнозина казват, че я предлагат, но хората не я виждат, увери Москов.