Реклама / Ads
0| 3271 |30.07.2021 НОВИНИ

МВнР разочаровано от Резолюцията на РСМ за преговори с България

.
Министерството на външните работи изразява разочарование от приетата вчера Резолюция на Събранието на Република Северна Македония и отбелязва със съжаление, че този акт идва в момент, в който двустранният диалог между София и Скопие, в резултат на продължителни усилия, започна да преминава в по-положителна и обещаваща фаза. Това се казва в позиция на българското външно ведомство.
 

„България очаква обнародването на Резолюцията, за да може внимателно да анализира съдържанието й от гледна точка на неговата съвместимост с подписания и ратифициран от Събранието на Република Северна Македония Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г., както и на потенциалното отражение на този документ върху досегашния диалог“, заявиха от МВнР.

 

„За България би било напълно неприемливо чрез подобни актове да се мотивира или оправдава неизпълнение на Договора за добросъседство и сътрудничество от 2017 г., което влиза в противоречие с водещи принципи на международното право“, допълват от там.

 

„Единственият правилен път за намиране на устойчиви и взаимно приемливи решения на актуалните предизвикателства в отношенията ни е стриктното придържане към постигнатите договорености и поети ангажименти, ефективното им и добросъвестно изпълнение, както и поддържането на искрен и пълноценен диалог“, се казва още в съобщението.

 

Вчера македонският парламент прие предложената от ВМРО-ДПМНЕ за резолюция за македонските червени линии спрямо България.

 

В резолюцията се настоява „преговорите да се водят на равноправна и принципна основа при задължително спазване на международното право, без никакви условия от едната или другата страна и при зачитане достойнството на македонския народ”.

 

Подчертават се „автохтонността на македонския народ и неговия исторически, езиков и религиозна приемственост”, съществуването на македонски език с неговите диалекти и териториална и времева приемственост, както и македонската идентичност, която „води своята легитимност от многовековните традиции, предания, обичаи, колективна памет, манталитет, език, артикулирана осъзнатост за етнокултурна уникалност, колективна приемственост, уважение към традиционните религиозни институции и наратива за принадлежност на определена географска и историческа територия”.

 
 

 

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 3289 |23.07.2021 МВнР още не може да предаде изборните книжа и машините на ЦИК . 0| 3167 |05.07.2021 МВнР: Доставени са всички машини за гласуване в чужбина . 8| 3651 |02.07.2021 МВнР осъди езика на омразата в РС Македония . 3| 3270 |30.06.2021 МВнР: Няма нови санкционирани по закона „Магнитски“

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads