МВР призна, че Агджа и Чакала са пребивавали свободно в България
Това обяви днес зам.-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков, позовавайки се на международна информационна база данни. Информацията бе оповестена по време на конференция „Международният тероризъм в документите на комунистическите тайни служби“, организирана от Комисията по досиетата.
„Системата за обединен отчет на данни“ е създадена въз основа на споразумение на бившите социалистически страни през 1977 г. и в нея са въведени сведения за около 200 хиляди души. Тя реално започва да работи обаче 4 години по-късно. Идеята е била чрез нея държавите да съхраняват и обменят данни и така да могат да противодействат на чуждите специални служби. Така в системата се е съхранявала информация за хора, за които има сведения, че са свързани със служби на страни извън споразумението. Сред тях са били терористи, контрабандисти на оръжие и наркотици, както и хора, свързани с така наречената идеологическа диверсия.
От старта си през 1981 г. до началото на 1990 г., т.е. за около 9 години, в информационния масив се е съхранявала информация за над 35 000 оперативно интересни чужди граждани, за които със сигурност се смята, че са били свързани с чужди спецслужби или международни екстремистки, ислямски и радикални организации, сред които и Илич Рамирез Санчес, известен като Карлос Чакала. Венецуелският терорист, който е в затвора с доживотна присъда, неотдавна отново бе изправен пред съда и призна за стотина нападения с около 2000 жертви.
Българското МВР прекратява участието си в споразумението през 1991 г. Масивът е замразен и до момента почти не е ползван, уточни Вучков. Той обясни, че за ефективно противодействие на международния тероризъм, данните трябва да бъдат изследвани. Фондът, който вече е предаден на Комисията по досиетата, ще даде възможност за него да има по-широк достъп от изследователи.
Моля, подкрепете ни.