НАТО се ангажира с „рекордна помощ“ за Украйна. Великобритания предупреждава – 2025 г. ще бъде „критична“

„Това е рекордна подкрепа във военната помощ за Украйна“, заяви Хийли.
Срещата във формат „Рамщайн“ в Брюксел се провежда на фона на нарастващата несигурност относно подкрепата на САЩ за Украйна и усилията на европейските съюзници да преодолеят различията, докато Киев се съпротивлява на продължаващата руска инвазия, предаде Kyiv Independent.
„2025 г. е критичната година за тази война“, каза Хийли. „Сега е критичният момент... за отбранителната индустрия, военните и правителствата да се активизират“.
Министърът на отбраната подчерта, че обещанията не се отнасят само до огневата мощ, а и до изпращането на ясно послание: „Ние сме с вас в борбата и в мира.“
Лондон е отделил 4,5 млрд. паунда (5,8 млрд. долара) за Украйна през 2025 г. - най-голямата му годишна вноска досега. По-рано Великобритания и Норвегия обещаха допълнителни 450 млн. паунда (585 млн. долара) в комбинирана военна подкрепа.
Германия обяви, че ще изпрати четири системи за противовъздушна отбрана IRIS-T, танкове, бронирани машини, ракети, снаряди и други, като приносът ѝ до 2029 г. ще бъде 11 млрд. евро (близо 14,4 млрд. долара).
Новооткритата сума показва, че „посланието беше разбрано много ясно, че подкрепата за Украйна не може да намалее", заяви министърът на отбраната на Литва Довиле Сакалиене пред журналисти в кулоарите на срещата на върха.
„Литва конкретно обеща допълнително почти 30 млн. евро (34 млн. долара), а това означава, че тази година вече сме обещали 110 млн. евро (125 млн. долара) и, разбира се, ще достигнем 200 млн. евро (280 млн. долара), а вероятно и повече“, добави тя.
Нидерландия също е отпуснала 150 млн. евро (170 млн. долара) за укрепване на противовъздушната отбрана на Украйна, съобщи нидерландският министър на отбраната Рубен Брекелманс.
Обещанията идват в момент, когато Русия засилва атаките срещу украински военни и граждански обекти и отхвърля предложенията за прекратяване на огъня на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Хийли заяви, че руският президент Владимир Путин „продължава да протака“ и да отлага преговорите, като същевременно засилва ударите по Украйна.
Стартирана през 2022 г. от бившия министър на отбраната на САЩ Лойд Остин, ОДПГ досега е предоставила на Украйна военна помощ на стойност около 126 млрд. долара от около 50 държави.
Завръщането на Тръмп на президентския пост през януари отбеляза промяна във външната политика на САЩ. Вашингтон не одобри нова помощ за Киев през 2025 г. и вместо това се съсредоточи върху настояването за постигане на споразумение с Москва чрез преговори.
Срещата във формат „Рамщайн“ на 12 февруари в Брюксел беше първата, която не беше председателствана от министъра на отбраната на САЩ, тъй като ръководителят на Пентагона Пийт Хегсет прехвърли тази роля на британския си колега. Хегсет не е присъствал лично на срещата на 11 април, но се е включил чрез видеовръзка.
Моля, подкрепете ни.





