"Токсичен коктейл". Проучване идентифицира почти 200 пестицида в домовете в Европа

Учените твърдят, че изследването им подкрепя идеята, че регулаторните органи трябва да оценяват рисковете, които пестицидите представляват, когато реагират с други химикали, както и поотделно. Те казват, че това трябва да се отнася както за вещества, които вече се използват, така и за такива, които предстои да бъдат одобрени, съобщава The Guardian.
В предварителните резултати от най-мащабното по рода си проучване учените, изследващи домашния прах от домове в 10 европейски държави през 2021 г., откриват общо 197 пестицида.
Повече от 40% от пестицидите, открити в праха, са свързани със силно токсични ефекти, включително рак и нарушаване на хормоналната система при хората.
Броят на пестицидите във всеки дом варира между 25 и 121, а нивата на пестицидите обикновено са по-високи в домовете на фермерите.
Професор Пол Шипърс от Института за биологични науки и науки за околната среда в Радбуд заяви: „Имаме много епидемиологични проучвания, които показват, че заболяванията са свързани със смеси от пестициди.“
Той каза, че пестицидите в праха са попаднали в домовете на хората чрез обувките, както и чрез котките и кучетата. „Ако не си събуваме обувките на прага на къщата, тогава внасяме много мръсотия отвън. Домашните любимци също са източник", казва Шипърс.
„Има много изследвания, които показват, че животните събират определени замърсявания, включително и пестициди, отвън. Друга група са потребителските продукти, които внасяме в домовете си... всички пестициди, които купуваме в магазина по определени причини, а важен източник са препаратите за третиране на бълхи и кърлежи за домашните любимци".
Въпреки че концентрациите на всеки пестицид в праха са били малки, смесите от десетки химикали биха могли да окажат влияние върху здравето, както и да увеличат излагането на пестициди, когато те често се срещат и в по-високи концентрации върху плодове, зеленчуци и цветя.
Проучването установи, че ДДТ остава в околната среда, въпреки че пестицидът е забранен в някои страни през 1972 г.
Шипърс заяви, че тези, които разрешават употребата на продукти, трябва да вземат предвид устойчивостта им в околната среда и че дори ако продукти като Pfas бъдат забранени сега, те вероятно ще останат в околната среда.
PFAS са известни като „вечни химикали“, тъй като не се разграждат в околната среда. Те се използват в широк спектър от потребителски продукти и промишлени процеси, а някои от тях са свързани със сериозни заболявания при хора и животни, включително рак.
Моля, подкрепете ни.





