Час по етика и добродетели, не по религия, предлага МОН

Това подчерта просветният министър Красимир Вълчев по време на общественото обсъждане, което се проведе в НДК с участието на над 100 представители на духовенството, родителите, НПО сектора, учители и политици.
„Целта ни е децата да бъдат възпитани в доброто. Това е час за формиране на добродетели, а не за конфесионално обучение“, каза министър Вълчев. Той подчерта, че предметът няма да носи оценки и че ще има възможност за избор между програма с религиозен елемент и такава без.
Патриарх Даниил приветства инициативата, подчертавайки, че православното възпитание не цели налагане на религиозно съзнание, а изграждане на морални основи у младите хора. Той посочи, че Българската православна църква е „стожер на духовността и идентичността“ и че въвеждането на подобен предмет е „възстановяване на прекъсната традиция“.
„Православието учи на любов към човека, състрадание, грижовност и уважение към свободната воля. Това са универсални добродетели, не догми“, отбеляза той.
Главният мюфтия Мустафа Хаджи също подкрепи предложението. Според него децата се нуждаят от духовно възпитание, за да се ориентират в технологичния свят и да изградят устойчиви нравствени ориентири. „Те са хора, не роботи. Ако не им дадем посока, някой друг ще го направи“, каза той.
Обществото все още търси „златната среда“
Проучвания на агенциите „Тренд“ и „Мяра“ показват, че обществото остава поляризирано по темата, но се забелязва нарастващо разбиране към нуждата от възпитателен предмет. Според Първан Симеонов, ако фокусът остане върху добродетелите, а не върху религиозната принадлежност, инициативата ще срещне обществена подкрепа.
Какво предстои?
До 8 май МОН ще представи подробна концепция за двете алтернативни програми – с и без конфесионални елементи. „Това няма да е час по религия, а по възпитание в добро“, подчерта отново министър Вълчев. Той уточни, че програмата ще бъде недогматична, с плуралистичен и хуманистичен подход, съобразен с европейските практики.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.





