0| 4000 |06.03.2019 НОВИНИ

Невероятен Аякс нокаутира Реал на ”Бернабеу” в Мадрид

.
Триумф на младите играчи на Аякс
Аякс Амстердам напомни за най-великите си футболни вечери от края на XX век и сътвори нечуван подвиг на „Сантиаго Бернабеу”. Европейският клубен шампион Реал Мадрид падна сразен с 1:4 от отбора на Ерик Тен Хааг в 1/8-финалния реванш в Шампионска лига. С общ резултат 5:3 от двата мача напред продължиха холандците.

Катастрофалният резултат за "лос меренгес" дойде на фона на отсъствието на капитана Серхио Рамос, който в първия мач умишлено си извади жълт картон. В негово отсъствие защитната линия на "кралете" просто отсъстваше, а в предни позиции най-ясно от лятото насам си пролича липсата на продадения Кристиано Роналдо. Клубът така и не привлече заместник на португалеца, а нито един от атакуващите играчи в този мач не убеди, че може да поеме дори частица от отговорността, която лежеше върху плещите на CR7, пише още Гонг.

Срещата беше на милиметри далеч от мечтаното начало за „белия балет”. Още в 4-ата минута футболистите на Солари разтресоха гредата. Лукас Васкес отдясно изпрати центриране към далечната греда, където Рафаел Варан беше изпуснат и с глава нацели напречната греда.

Публиката на „Сантиаго Бернабеу” в никакъв случай не очакваше, че при първата опасна атака Аякс ще реализира. Именно това се случи в 7-ата, когато Тадич се измъкна отляво и превзе много пространство зад гърба на Регилон. Сърбинът умело сви подаването си към Хаким Зиеш, чийто изстрел прониза долния десен ъгъл – 0:1.

В 18-ата минута шокът за домакинските привърженици беше пълен, защото съперникът тотално преобърна развоя на елиминацията. Тадич наелектризира пространството пред дъгата с магически финт срещу Каземиро напредна и в перфектния момент пусна извеждащ пас за Нерес, който остана очи в очи с Куртоа. Бразилецът финтира белгийския страж, а после порази зейналата врата – 0:2. Само мигове по-късно южноамериканецът имаше не по-малко чист шанс, излязъл сам срещу вратаря отдясно по атаката, само че този път изстрелът му мина встрани от целта.

В следващите минути вратарите бяха на висота – Онана парира бомбен шут на Лукас Васкес, докато секунди след това Куртоа трябваше да си затвори краката, за да не допусне лек гол срещу Тадич.

Следващият епизод от срещата донесе двете травми на Васкес и Винисиус, които само ускориха катастрофата. В игра вместо пострадалите се появиха Гарет Бейл и Марко Асенсио, като в този миг настроението по трибуните определено стана минорно.

В 35-ата минута Зиеш предизвика поредното спасяване на Куртоа, а точно преди паузата Гарет Бейл за втори път в мача разтресе гредата за Реал.

След почивката Аякс игра не по-малко мъдро и търпеливо изчака своя шанс в 62-ата минута. Мазрауи имаше ключова роля, спасявайки топката да не излезе в тъч и така давайки начало на атаката. Няколко паса по-късно кълбото стигна у Дони ван де Беек, който не сполучи с първия опит за комбинация при дъгата, ала при втория намери Тадич зад точката на дузпата. Сърбинът нагласи кълбото на левия си крак и дръпна спусъка – 3:0. Голът обаче беше признат доста по-късно, защото съдиите цели 4 минути с помощта на ВАР разискваха дали Мазрауи е успял да остави топката в игра. Две камери предложиха видимост към ситуацията, но разположени под ъгли, които не позволиха абсолютна категоричност. В крайна сметка Феликс Брих остана зад оригиналното си решение и голът беше зачетен.

В 70-ата минута Марко Асенсио донякъде отсрами честта на „белия балет”, реализирайки във вратата на Аякс. Серхио Регилон проби отляво и комбинира по тревата с испанския национал, чийто шут рикошира в тялото на защитник и заблуди вратаря Онана – 1:3.

Време за „бели” надежди обаче нямаше. Само 2 минути по-късно Ласе Шьоне реализира директно от пряк свободен удар, разположен по-близо до тъчлинията и ъгловото флагче, отколкото до вратата. Със сигурност имаше какво да се желае от реакцията и позиционирането на Куртоа, макар че изстрелът на 32-годишния датчанин беше от съвсем друга класа – 1:4.