Реклама / Ads
2| 3884 |20.04.2020 НОВИНИ

Някои държави облекчават ограниченията срещу пандемията, в САЩ продължава да е критично

.
Берлин, Централна гара Източник: Pixabay
От днес редица държави в Европа ще започнат да облекчават някои от ограничителните мерки, които наложиха срещу разпространението на коронавируса.
 

След като миналата седмица властите в Германия обявиха, че епидемията в страната е овладяна, от днес малките магазини имат право отново да отворят врати. Става въпрос за търговски площи до 800 кв. метра. Училищата обаче остават затворени до 4 май. Ще остане в действие и забраната за събиране на повече от двама души на обществени места, съобщава БНР. 

 

От днес започва поетапно облекчаване на мерките и в Норвегия - първо отварят детските градини и се премахва забраната на гражданите да отидат до вилите си. На 27 април в страната отварят гимназиите и университетите, както и салоните за красота. С облекчаването на рестрикциите се въвежда и мобилно приложение, което не е задължително, но властите призовават хората да го ползват, за да могат да следят ситуацията.

 

Чехия обяви 5-етапен план за отмяна на рестрикциите, който започва да се изпълнява от днес до 8 юни. Първо ще бъде разрешено да отворят отново откритите пазари. От вторник миналата седмица на чехите е позволено да пътуват до чужбина по работа или за да посетят роднини, при условие, че при връщане преминат 14-дневна карантина. В същото време чешкият президент Милош Земан обяви, че затварянето на държавните граници трябва да се усдължи с една година. "В противен случай международните пътувания могат да доведат до нова вълна на епидемията от коронавируса. Мисля, че нашите съграждани биха могли да използват тази ситуация, за да се насладят на красотите на собствената си страна", заяви Земан пред местна медия, цитирана от БГНЕС.

 

От тази седмица врати отварят и най-малките магазини в Словения. От 4 май, магазините с площ до 400 кв.м. също ще заработят, както и фризьорските салони и козметичните центрове. Остава забраната за пътуване между общините, но на хората ще бъде позволено да пътуват до вилите си.

 

В китайската столица Пекин бяха отворени 73 основни туристически обекта, включително няколко участъка от Великата китайска стена, предаде агенция Синхуа. Всички тези обекти са на открито и представляват около 30% от туристическите атракции на града. Не само Пекин се опитва да насърчи хората да бъдат по-активни - Шанхай ще започне кампания за пазаруване през нощта, която ще продължи през май и юни, като магазините ще удължат работното си време до полунощ.

 

Междувременно жертвите на коронавируса в Съединените щати са вече над 40 000, а заразените - 740 000. Смъртността в Ню Йорк обаче, който е най-силно поразен, намалява. В неделя са починали малко над 500 души - с 200 по-малко в сравнение с най-лошите дни. Губернаторът Андрю Куомо обяви, че от идната седмица ще се правят по 2 000 теста на ден, за да се определи приблизително колко от местните жители са изградили имунитет срещу заболяването. Куомо даде да се разбере, че все още не е дошло времето за премахване на мерките за социално дистанциране: "Ако тези данни се потвърдят и тази тенденция продължи, вече сме преминали пика и всички признаци сочат, че заразата спада. Показахме, че можем да контролираме звяра, но не успяхме да го убием. Той е все още жив и може да се надигне." 

 

Във Вашингтон около 2000 хиляди души протестираха пред Капитолия с искане да се отменят ограничителните мерки, въведени за борба с коронавируса, предаде РИА Новости. Ограниченията са в сила до 4 май, но могат да бъдат удължени. До момента в щата са установени около 12 000 заразени с COVID-19. Митингът беше организиран от републиканци в нарушение на забраната на едно място да се съберат повече от 50 души, издадена от губернатора Джей Инзли. "Подкрепям свободата на словото. Но струпването на тълпи е против нашите усилия. Не става въпрос за политика. Става дума за това да направим всичко възможно, за да защитим здравето на хората във Вашингтон", каза губернаторът.

 

Положителни новини дойдоха и от Франция. Ситуацията с Covid-19 във Франция се подобрява "бавно, но сигурно", заяви френският министър-председател Едуар Филип. Броят на починалите от коронавируса в страната наближава 20 000, но в неделя са били регистрирани по-малко от 400 смъртни случая. С намаляване на пациентите под интензивни грижи отслабва и напрежението върху болниците, каза Филип, цитиран от БНР. Но обясни, че планираното за следващия месец отваряне на училищата и някои магазини няма да означава нормализация: "Дами и господа, животът ни от 11 май няма да стане съвсем същият като преди затварянето. Не веднага и вероятно още дълго време няма да е същият. Здравната криза не е приключила. Постепенно ситуацията се подобрява. Бавно, но сигурно. Тази здравна криза ще доведе до икономическа криза. Икономическата криза едва започва. Тя ще брутална."

 

Тревога за икономиката изразиха и в Япония. Външният министър Тошимицу Мотеги заяви, че световната икономика е изправен пред най-сериозната криза след Втората световна война. Затова правителството в Токио възнамерява да увеличи разходите за антикризисни мерки до около 1.09 трилиона долара. Според специалисти това може да се окаже недостатъчно - очаква се до края на годината над 1.5 млн. японци да останат без работа.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 4132 |17.04.2020 Външно: 17 държави признават изтекли български лични документи . 13| 4152 |13.04.2020 Анестезиолог: България сложи в малкия си джоб много развити държави . 2| 4166 |11.04.2020 11 държави признават изтекли български лични документи . 2| 8362 |11.04.2020 ”Таен чат” за коронавируса иронизира много от реакциите на държавите по света

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads