Нинова: Българската външна политика е безгръбначна
Тя припомни как външният ни министър и този на отбраната искаха да се прави флотилия в Черно море, а премиерът Борисов поиска демилитаризирана зона. „Ние бяхме тази политическа сила, която внесе предложение в парламента Черно море да стане демилитаризирана зона, като се възлага на председателят на НС Цецка Цачева да уведоми другите парламенти в Черноморския регион, след което да започнат разговори, защото решението трябва да бъде общо“, каза Нинова. Тя обясни и поведението на премиера по темата. „Премиерът заема пози и го прави, за да се хареса на българските граждани, които не желаят флотилия в Черно море", коментира тя. По думите й, ГЕРБ са непоследователни по отношение на външната политика.
На въпрос с какви мотиви е била отхвърлена декларацията на БСП по отношение случващото се в Турция, Корнелия Нинова заяви какви точно са били те: „Много е сложно, нека да изчакаме, да видим големите какво ще предложат, да не взимаме отношение“.
Тя бе помолена и да изложи аргументите на левицата, залегнали в декларацията. „В нея пише, че в 21-ви век властта не може да се взема с военни преврати. Искаме защита на правата на българите граждани в Турция. Не бива да се допуска реваншизъм и разчистване на сметки, а на база на демократичната основа, на принципите на законите, на Конституцията да се вземат мерките срещу преврата. Българските институции да се мобилизират и всички да положим общи усилия да защитим националния интерес на държавата ни в тази ситуация. Ние пожелахме национално съгласие в един изключително сложен момент на Балканите“, посочи тя и допълни, че за съжаление политиците в такъв момент не са показали достатъчна зрялост, за да се излезе с национално съгласие по темата.
Председателят на БСП подчерта, че левицата е била готова в деня след преврата, да внесе вот на недоверие по темата „Сигурност“, но не го е направила, защото в момента държавата има нужда от пълна мобилизация, за да гарантира националния интерес.
Корнелия Нинова коментира и друга изключително важна тема, както за България, така и за Евросъюза – споразуменията СЕТА и TTIP.
„Настояваме правителството да каже, какви ще са последиците за България, и настояваме още споразуменията да не влизат в сила, докато не се ратифицират от парламентите на съответните държави в ЕС, включително и от нас“, подчерта Корнелия Нинова. Тя добави, че вчера в икономическата комисия в НС левицата е предизвикала дискусия по темата. „Поканихме синдикати, граждански структури и всички казаха, че се поставят националната икономика, селското стопанство и работещите хора в България в риск“, каза председателят на БСП
„Искаме позиция по отношение на споразуменията от българското правителство, което няма такава. Българската външна политика е безгръбначна, безхарактерна, и е в съгласие с големите на деня“, заяви Нинова и обясни, къде е сериозният проблем със споразуменията. „Опасността е големи чужди корпорации да могат да съдят държавите и последните да плащат разноските за това. Има опасност да се приключи с европейското и българското земеделие. Създава се възможност за изравняване на режима работещ в САЩ“, подчерта лидерът на БСП. Тя даде пример, като обясни, че там работодателите не са длъжни да сключват трудови договори с работниците, няма лимит на работното време, и работник може да бъде освободен във всеки един момент, без предупреждение. „Ако евролидерите допуснат това, то те заемат позиция в полза на корпорациите и срещу гражданите си. Ако ЕС ратифицира споразуменията, те ще имат по-голяма сила, отколкото законодателствата на страните от съюза“, каза също председателят на социалистите.
На въпрос дали БСП има по-широко скроени кандидати за президентските избори, Корнелия Нинова обясни, че ако под по-широко скроени кандидати се разбира такива, които не са членове на БСП, вече има такива, номинирани от организациите на левицата в страната. „Вярвам, че ще имаме обща лява кандидатура“, каза също Корнелия Нинова. Тя обаче бе категорична, че ГЕРБ не са готови с кандидатура и изчакват тази на левицата.
Моля, подкрепете ни.