За нотариус и ООН не може да ти помогне, ако нямаш връзки. Сигнали за замесени магистрати - да се проверят

Участник в конкурса споделя пред Фрог нюз: Как се става нотариус в България? С големи връзки или голям рушвет. Дори ООН не може да ти помогне, ако не отговаряш на двете „условия“. Да станеш нотариус в днешно време е по-трудно дори от митничар, твърди разочарованият млад юрист. Той е завършил право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ преди години и вече има солиден юридически опит.
За да добием представа за каква яростна конкуренция става дума е достатъчно да споменем, че за въпросните 52 места кандидатстват 419 души.
След писмения изпит до събеседването са допуснати само 72-а кандидати.
Тогава започва истинската битка на „връзките“ и факторите с влияние, които могат да гарантират спечелване на заветното „златно“ място. Надпреварата наистина е ожесточена и безкомпромисна. Използват се всички средства – позволени и най-вече непозволени.
В медиите вече са описвани премеждията по пътя към мечтаната кантора на нотариуса.
Фейсбук групата „Конкурс за нотариуси 2024 – законосъобразно, обективно и честно провеждане“ описва наистина изумителни неща, съпътстващи това офроуд състезание в полето на правните услуги.
Оказва се, че близо 20 са лицата в това адско състезание, които ползват активната подкрепа, съдействие и какво ли още не от нотариуси и висши магистрати. Всички те са или роднини или свързани по друг начин с въпросните фактори, чиято дума се чува в професионалните среди. Всички кандидати със съответните връзки са получили отлични оценки. Не се съмняваме в техните знания, но будят съмнения многобройните съвпадения.
Особено се набива на очи случаят със Светослав Микушински. Той е син на председателя на Върховния касационен съд Галина Захариева. Баща му е нотариус. Кандидатът изкарва Отличен на писмения – очевидно е добре подготвен. Но е странно, че за член на комисията е назначен съдия от ВКС, на която г-жа Захариева е шеф. И точно тази съдийка оценява Светослав-младши с пълно шест.
В магистратските среди Галина Захариева се ползва с името на отличен професионалист и независим съдия. Затова е странно, че в случая с конкурса се случва очевиден конфликт на интереси.
Този пример, както и други, са залегнали в множество сигнали до съответните инстанции. Редно е да се спомене, че въпросният „горещ“ конкурс се отлага повече от две години – все заради някакви неуредици, съмнения и сигнали за вмешателство и натиск от влиятелни лица в системата. Но когато в този списък се появи председател на ВКС, ситуацията става друга.
Затова би било редно съответните органи, в частност Комисията за противодействие на корупцията, също и Правосъдното министерство да извършат проверка за злоупотреба със служебно положение и конфликт на интереси.
Според публикации в различни медии синът на г-жа Захариева от декември 2024 г. вече работи като нотариус в столичния квартал „Надежда“.
Такава проверка би изчистила всички съмнения и коментари по казуса, ако нещата са законни и точни. Ако обаче се докаже нерегламентирана намеса…
Затова са сигналите от обикновени граждани, медии и участници в подобни конкурси, затова са и проверките.
Бил съм обект на прокурорски проверки, данъчни проверки и такива от КПК по различни сигнали, продължили години наред. Съдът ме оправда по всички тях. Знам какво е.
Общественото доверие в правосъдната система обаче не е на нивото, на което би трябвало да бъде. Българите най-вече страдат от липсата на справедливост. Особено чувствителни са, когато в различни казуси са замесени и имена на магистрати.
Възможно е твърденията, че за да станеш нотариус трябва да имаш вуйчо владика или да броиш огромна сума на когото трябва, да са слухове. Но пък много слухове в България рано или късно се оказват верни. Всеки слух става истина в мига, в който бъде официално опроверган, казвал Стив Джобс.
Огнян Стефанов
Моля, подкрепете ни.





