„Сезирахме европейската прокуратурата относно потенциални злоупотреби, свързани с управлението на отпадъците в столицата и работата на Завода за отпадъци по време на предишното управление на Столична община.“

Това съобщи кметът на София Васил Терзиев на пресконференция днес.

Сигналът призовава за проверка на договорите, финансирани с европейски средства, за анализ на възможни нарушения на Наказателния кодекс на България, за присвояване на публични средства, за документна измама, за измама с европейски средства, за престъпление по служба и незаконно управление на отпадъците, каза Васил Терзиев.

Заместник-кметът по екология Надежда Бобчева обясни пред медиите как са се случвали схемите и какви са били документните хватки.

„Стигнахме до тези разкрития покрай многото проверки, които ни правеха постоянно – колкото повече данни събирахме, толкова повече ги анализирахме и толкова повече се виждаше, че нещата не излизат“, каза градоначалникът.

„Подавали сме сигнали и до българската прокуратура, но отговорът беше незадоволителен“, съобщи Терзиев, обяснявайки защо сигналът е към Европейската прокуратура.

На пресконференцията присъства и директорът на завода за отпадъци Николай Савов.