7|
4837
|09.11.2009
НОВИНИ
Нови две жертви взе свинският грип у нас
15-годишно момче от Каварна е починало през нощта в болница "Св. Марина" във Варна, съобщи за д-р Светла Станева, шеф на Дирекция "Надзор на заразните болести" към Регионалната инспекция по опазване и контрол на общественото здраве. Втората жертва на смъртоносния вирус е 52-годишен мъж в Петрич.
Младежът е бил прието в лечебното заведение на 26 октомври с диагноза новия грипен вирус А /H1N1/, от който се е разболял на 18 октомври.
Ученикът е имал дихателни проблеми. Въпреки че след проведеното лечение състоянието му е било стабилизирано, лекарите не са успели да спасят живота му.
В страната е обявена национална грипна епидемия. Тази седмица всички училища в страната ще са в грипна ваканция, яслите и детските градини ще продължат да работят при повишен контрол.
Министерство на здравеопазването препоръчва ограничаване на обществени мероприятия. Плановите операции се отлагат, посещенията в болниците, женските и детските консултации временно се прекратяват. Няма да има задължително затваряне на кина, театри, заведения или други обществени места.
От Световната здравна организация прогнозират, че пандемията на новия грипен вирус А (H1N1) ще продължи около две години, след това вирусът може да се проявява по-слабо, както обичайните сезонни грипове. Това каза в интервю за БТА акад. Ангел Гълъбов, директор на Института по микробиология при БАН.
Според него е възможно да има до две вълни на разпространение през първата година. Така е било през зимния сезон в южното полукълбо - или през месеците юли и август на тази година, отбеляза микробиологът.
Акад. Гълъбов посочи, че след тези предполагаеми две години разпространението на А /H1N1/ ще бъде намалено и чрез прилагането на ваксините срещу него.
Клиничната картина на А /H1N1/ и на сезонния грип е общо взето идентична и се характеризира с внезапно начало - с висока температура, с болки в мускулите и с други прояви на т.нар. оксидативен стрес, обясни микробиологът. Според акад. Гълъбов към пандемичния грип е чувствително цялото население на Земята, въпреки, че е налице все пак имунологична памет в известен процент от заразените.
Той отбеляза, че най-уязвимите групи спрямо новия грипен вирус са децата, бременните, пълните хора и хората със заболявания на дихателната и на сърдечносъдовата система. Понякога при новия вирус има и стомашно-чревни симптоми.
Микробиологът обясни, че имунологичната памет у хората над 60 години дава известна защита, която се изразява в по-ниска заболеваемост и в по-лекото му протичане. При младите и при хората във възрастта до 40 години се наблюдава т. нар. цитокинова буря или свръхреакция на имунната система, което ги прави по-уязвими, посочи акад. Ангел Гълъбов.
На въпрос дали е необходимо да се приемат препарати за засилване на имунната система, директорът на Института по микробиология смята, че е подходящо приемането на "Esberitox N" в продължение на целия период на епидемията. Препаратът е на билкова основа, съдържа екстракт от три растения и има доказана ефективност като имуностимулатор при вирусни инфекции на дихателните пътища. Данни за този препарат са публикувани в елитни научни списания, каза акад. Гълъбов.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads