14|
5219
|20.12.2010
НОВИНИ
НЦИОМ: 66% от българите дават подкра на ГЕРБ
66% от българите са оптимисти, че правителството ще изкара пълния си четиригодишен мандат, докато 14% са на обратното мнение. Това показват данни от изследване на НЦИОМ, направено между 3 и 10 декември сред 1000 души.
За последните шест месеца с пет на сто намалява делът на хората, според които правителството ще изкара пълния си мандат, а с три процента се увеличават онези, според които кабинетът няма да изкара мандата си.
По-убедени в шансовете на кабинета да оцелее до края на мандата си са представителите на елитните обществени прослойки - хората в трудовоактивна възраст, високообразованите, жителите на столицата и заможните. Това означава, че политиките на кабинета се отразяват на хора, които формират общественото мнение, коментират от НЦИОМ.
Позицията, че правителството ще завърши успешно мандата си, споделят 89 на сто от поддръжниците на ГЕРБ и от 78 на сто от тези на „Атака”. Дори сред симпатизантите на опозиционните политически формации надделява мнението, че кабинетът ще изкара докрай управленския си мандат, добавят от НЦИОМ.
Според проучването общественото мнение изглежда разколебано в отговор на въпроса дали хората гледат с надежди или с притеснения на управлението на ГЕРБ. Общо 45 на сто гледат по-скоро с надежда на управлението, а 42% - по-скоро с притеснения. За последните шест месеца с 13 на сто намаляват българите, които гледат с надежда на управлението и с 11 на сто нараства делът на онези, които изпитват притеснения.
Половината българи очакват новата 2011 г. да бъде по-хубава за страната от отминаващата 2010 г. Три пъти по-малко са онези, които очакват тя да бъде по-лоша. Оптимисти за предстоящата година по-често са младите - на възраст между 18 и 29 години, както и трудовоактивните - между 40 и 49 години, високообразованите. Сред очакващите 2011 г. да бъде по-лоша от отиващата си година преобладават хората на възраст над 59 години, нискообразованите, живеещите в селата, ромите и бедните.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads