Реклама / Ads
4| 2999 |13.05.2025 НОВИНИ

ЕК одобри фискалния план на България – ключова крачка към еврото

.
Европейската комисия е публикувала положителна оценка на първия Национален средносрочен фискално-структурен план на България за периода 2025–2028 г. Планът е задължителен елемент от процеса на присъединяване към еврозоната и служи като основа за преценка на фискалното и икономическото състояние на страната.
 

През февруари министърът на финансите Теменужка Петкова обяви, че представянето на държавния бюджет ще бъде временно отложено, за да може Министерството на финансите да финализира именно този стратегически план. Успоредно с това се проведоха консултации с Европейската комисия, като целта бе синхронно изпращане на плана и внасяне на закона за бюджета.

 

Фискално-структурните планове са инструмент, чрез който всяка държава членка на ЕС представя пред Европейската комисия визията си за фискалната политика, ключови структурни реформи и приоритетни публични инвестиции за период от четири до пет години. Те заменят досегашната практика по изготвяне на Конвергентни програми и Национални програми за реформи.

 

Българският план обхваща периода 2025–2028 г. и очертава приоритетите на страната за устойчиво управление на публичните финанси, ограничаване на държавния дълг и насърчаване на приобщаващ икономически растеж. Документът е част от ангажиментите на България в рамките на Европейския семестър и следва да бъде актуализиран всяка година чрез годишен доклад за напредъка, който се представя до края на април.

 

Положителната оценка на ЕК е знак, че страната ни спазва заложения път към еврозоната и отговаря на изискванията за устойчиви публични финанси и икономическа стабилност.







Необходима стъпка към членство в еврозоната


Средносрочният фискално-структурен план е задължителен документ, който всяка страна кандидат за еврозоната трябва да представи.
Положителната оценка от Европейската комисия означава, че България изпълнява едно от техническите изисквания за въвеждане на еврото, което е стратегически приоритет на страната.


Гаранция за фискална дисциплина и икономическа устойчивост


Планът очертава как държавата ще управлява публичните си финанси в следващите четири години – включително:

- контрол върху държавния дълг;
- разходна политика;
- инвестиции и структурни реформи.


Това е сигнал за стабилност към инвеститорите, международните пазари и европейските институции.


Заменя досегашни документи и улеснява координацията с ЕС


Новият план заменя Конвергентната програма и Националната програма за реформи, което опростява процеса на съгласуване с Европейската комисия и дава по-ясна и обединена рамка за развитие и отчетност.

 

Част от по-големия процес на Европейския семестър


Това е част от системата за координиране на икономическата политика в ЕС. Чрез този план:

- ЕК проследява как България изпълнява своите ангажименти;
- се идентифицират нужни корекции или допълнителни реформи;
- се засилва отговорността на правителството пред ЕС и българските граждани.

Основата за устойчив растеж


В плана са включени:

- приоритетни инвестиции;
- реформи в ключови сектори (напр. енергетика, здравеопазване, образование);
- мерки за борба с неравенствата и стимулиране на приобщаващ растеж.

 

ФрогНюз

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 3137 |13.05.2025 Евросъюзът е платил стотици милиони евро на Илон Мъск, обяви ЕК . 5| 2082 |13.05.2025 Проф. Екатерина Михайлова: Няма какъв референдум да се прави за договор, който се изпълнява . 31| 2788 |13.05.2025 Референдум няма да има: Киселова върна предложението на Радев . 4| 2196 |13.05.2025 Да избием коза от Истанбул 2022 на Путин! Всичко останало е от лукавия

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads