МС одобри промени в Закона за отбраната и въоръжените сили
С проекта се предвижда подобряването на ефективността в дейността на Съвета по отбрана посредством оптимизиране на състава му до този, определен в чл. 33, ал. 1 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (ЗОВСРБ) в редакцията от брой 23 на Държавен вестник от 2011 година.
Друга цел е осигуряване на възможност за следдипломно обучение на специалисти по здравни грижи във Военномедицинската академия в съответствие с нейната акредитация. Предвижда се и уеднаквяване правата на обучаемите военнослужещи с тези на слушателите, курсантите и кадетите, посредством освобождаване от такси за кандидатстване и обучение на военнослужещи от професионално направление „Военно дело“.
Създаване на условия за по-ефективно окомплектоване на военните формирования от Българската армия с военнослужещи при зачитане интересите на службата и на отделния военнослужещ също е цел на предложения проект. От МС предлагат още отпадане на изискването за ежегодност на атестирането на военнослужещите с цел отчитане на спецификата на военната професия.
През юни парламентът прие Доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили на България през 2022 г., внесен от Министерски съвет в средата на април. В документа бе посочено, че усилията на Министерството на отбраната са били фокусирани върху няколко задачи, сред които са изпълнение на мисиите и задачите на въоръжените сили; изграждане и поддържане на необходимите отбранителни способности и попълване на техния дефицит; изпълнение на Целите на способностите на НАТО; превъоръжаване и модернизация; изграждане на предното присъствие на НАТО в региона; попълване на вакантните длъжности във въоръжените сили; окомплектоване и подготовка на доброволния резерв.
Моля, подкрепете ни.