Окончателно: Депутатите решиха да има механизъм за контрол върху главния прокурор
Предложението беше прието с 210 гласа "за", без "въздържал се" и "против". БСП не участва в гласуването.
Процедурата предвижда сигналите срещу главния прокурор или негов заместник да се изпращат до председателя на Наказателната колегия на Върховния касационен съд. От списъка на наказателни съдии с ранг на върховни, на случаен принцип ще се определя съдията, който ще стане прокурор по разследване на главния. Друг прокурор пък ще контролира неговото разследване, предаде БТВ.
Прокурорът, за разследване на престъпления на обвинител номер едно, ръководи досъдебното производство и участва в съдебното производство.
При наличие на данни за обстоятелства за тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които накърняват престижа на съдебната власт, които не съставляват престъпления, прокурорът за разследването, изпраща събраните материали на министъра на правосъдието.
Часове след като парламентарната Правна комисия прие промените на второ четене, внезапно те бяха вкарани и в пленарна зала. Това не се хареса на голяма част от депутатите.
От парламентарната трибуна Корнелия Нинова каза, че това бързане има за цел да бъде свален Иван Гешев, текстовете да бъдат атакувани пред Конституционния съд и да бъде запазен имунитетът на Бойко Борисов.
От „Възраждане” обявиха, че текстовете са политическо споразумение, защото са писани от хора, които никога не са влизали в съдебна зала, нито разбират от работата на държавното обвинение.
От ПП контрираха, че текстовете са писани вече няколко парламента и те са достатъчно изчистени.
По информация на NOVA в окончателния текст ще пише, че двамата председатели на върховни съдилища могат да бъдат освобождавани със 17 гласа от ВСС, докато за главния прокурор бройката ще е 13.
Моля, подкрепете ни.