Реклама / Ads
5| 2640 |15.04.2025 НОВИНИ

От "олигархия в Космоса" до "триумф на жените": Певицата Кейти Пери полетя с ракетата на Джеф Безос

.
Източник: Katy Perry/Facebook
Поп звездата Кейти Пери и още пет жени се върнаха успешно на Земята, след като достигнаха Космоса с ракетата на Джеф Безос – Blue Origin.
 

Към певицата се присъединиха годеницата на Безос – Лорън Санчес, и водещата от CBS – Гейл Кинг, която каза, че един от най-вълнуващите моменти от полета е бил, когато чула Пери да пее „What a Wonderful World“ на Луис Армстронг.

 

След кацането, Кейти Пери сподели, че се чувства „много свързана с живота“ и „толкова свързана с любовта“, предаде BCC.







Полетът е продължил около 11 минути и е изведъл шестте жени на повече от 100 км над Земята – отвъд международно признатата граница на Космоса – давайки им няколко мига на безтегловност.


На борда са били още бившата ракетна инженерка от НАСА Айша Боу, активистката за граждански права Аманда Нгуен и филмовата продуцентка Кериан Флин.

 

Ракетата New Shepard излетя от стартовата площадка в Западен Тексас малко след 08:30 местно време (16:30 часа вторник българско време).

 

Капсулата се върна на Земята с меко кацане, подпомогнато от парашути, докато ускорителят също кацна обратно в Тексас.

 

От капсулата се чуваха възгласи на радост, когато екипът за възстановяване се приближи да ги посрещне.

 

Джеф Безос отвори вратата на капсулата, за да приветства обратно Лорън Санчес – първата, която слезе.

 

„Толкова се гордея с този екипаж“, каза тя със сълзи в очите. „Не мога да го опиша с думи.“

 

След кратка пауза добави: „Погледнах през прозореца и видяхме Луната.“

 

„Земята изглеждаше толкова тиха“, каза тя, добавяйки, че не е очаквала това. „Беше тиха, но наистина жива.“

 

След нея излезе Кейти Пери, която целуна земята и вдигна маргаритка към небето – дъщеря ѝ се казва Дейзи.

 

Космическият кораб беше напълно автономен, без нужда от пилоти, а екипажът не управляваше ръчно кораба.

 

Индустрията на космическия туризъм все още е в начален етап, така че всеки успешен полет е от значение и доказва, че тези кратки, комерсиални полети могат да се осъществяват безопасно.

 

Но някои критици подчертават, че това е туризъм, а не космическа наука, и че професионалните астронавти изпълняват мисии, включващи научни изследвания в полза на човечеството.

 

„Знаменитост не е пратеник на човечеството – тя отива в Космоса по свои собствени причини“, каза д-р Кай-Уве Шрогл, специален съветник по политически въпроси в Европейската космическа агенция, пред BBC News.

 

„Тези полети са значими и вълнуващи, но мисля, че също така могат да бъдат източник на разочарование за космическите учени“, добави той. „Ние гледаме на космическите полети като на наука, знание и в интерес на човечеството.“

 

„Знаменитостите го правят за забавление, но получават много повече внимание от обикновените астронавти.“

 

Полетът предизвика разнообразни реакции в социалните мрежи – от ентусиазъм до враждебност.

 

Д-р Таня Харисън от мрежата експерти Outer Space Institute каза: „Много от коментарите, които видях в социалните мрежи, бяха от рода на: „О, все едно Домакините от реалити шоу отиват на Марс" или „Олигархията в Космоса, прочетете обстановката, моментът е неподходящ“.

 

Но: „Имаше и много позитивни реакции. Хората казваха: „О, това е толкова готино. Кейти Пери отива в Космоса.’“

 

Харисън, която е работила по мисии на НАСА до Марс, каза: „Циничната част от мен иска да го нарече маркетингов трик. Това е компания, която рекламира, че може да изстрелва туристи в Космоса.“







Въпреки това, тя отбелязва, че изцяло женският екипаж може „леко да промени демографията на хората, които биха искали да направят нещо подобно.“

 

„Социално, това може да има някакво въздействие“, каза тя.

 

Blue Origin е частна космическа компания, основана през 2000 г. от милиардера предприемач Джеф Безос, който също така основа Amazon.

 

Въпреки че Blue Origin не е обявила пълната цена на билетите, за запазване на място се изисква депозит от 150 000 долара – подчертавайки елитния характер на тези ранни полети.

 

Освен със суборбитален туризъм, компанията развива и дългосрочна космическа инфраструктура, включително повторно използваеми ракети и системи за кацане на Луната.

 

Ракетата New Shepard е проектирана да бъде напълно многократна за използване, като ускорителят се връща за вертикално кацане след всеки полет, намалявайки разходите.

 

Според американското законодателство астронавтите трябва да преминат през обстойно обучение за конкретните си роли.

 

Blue Origin твърди, че пътниците на New Shepard преминават обучение в рамките на два дни с фокус върху физическа подготовка, протоколи при спешни случаи, мерки за безопасност и процедури за безтегловност.

 

Освен това има двама поддържащи членове на екипажа, наречени „Седми член на екипажа“ – единият предоставя непрекъснато ръководство на астронавтите, а другият поддържа комуникация от контролната зала по време на мисията.

 

ФрогНюз

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2513 |15.04.2025 10 лева на час става паркирането в сърцето на Пловдив . 5| 5104 |15.04.2025 Страната ни е в много солидна изходна позиция за присъединяване към еврозоната, посочи шефът на БНБ . 0| 2272 |15.04.2025 Ще може ли Велико Минков най-сетне да отглежда детето си? Делото влиза в съда . 15| 5891 |15.04.2025 Кифла зад волана показа среден пръст на трагедиите на пътя: Заливат ни политико-държавни фалшиви обещания

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads