2|
5375
|15.12.2009
НОВИНИ
Онкоболна осъди държавата, но не дочака присъдата
Върховният административен съд (ВАС) постанови Министерството на здравеопазването да заплати обезщетение от 100 000 лева на онкоболната В.В. заради това държавата в нарушение на задълженията си не е осигурила своевременно диагностика и лечение на пациентката.
Окончателната присъда по делото, заведено още през 2007 година, обаче е закъсняла, тъй като пациентката е починала в началото на тази година.
Поради липсата на адекватни реактиви и тестове на В.В. е била поставена погрешна диагноза, а впоследствие е приложена лъчетерапия с апаратура, която не отговаря на съвременните стандарти. Всичко това е довело до развитие на заболяването и появата на метастази и усложнения.
Д-р Стойчо Кацаров от ЦЗПЗ обяснява, че след първоначално поставената у нас диагноза, В.В. си е направила изследвания в Милано, които са показали съвършено други резултати.
"Оказва се, че диагнозата и съответно лечението на пациентката са сгрешени, но преди това да се разбере, минава много време, което е фатално", посочва Кацаров.
Факт е, че у нас делата с медицинска насоченост често боксуват заради това, че трудно се събират доказателства и лекари отказват да дават експертни становища срещу свои колеги, тъй като това е в разрез с етичния им кодекс.
По този повод Теодора Захариева от Центъра за защита на правата в здравеопазването (ЦЗПЗ) коментира, че всеки, който се е занимавал със случая, е наясно, че съдебните присъди по-често идват пост фактум, след като пациентите са починали. В такива случаи обезщетенията се получават от близките на пациентите, а в този - то ще отиде у майката на починалата пациентка“, казва Захариева.
През лятото ЦЗПЗ заведе колективен иск срещу здравното министерство от името на жени с рак на гърдата, оставени без лечение. Искът е за доказване на вината на здравното ведомство, което е навредило на пациентите, като не е осигурило медикамента херцептин.
Това дело обаче също е на път да се проточи до безкрайност. След като двама съдии от Софийския градски съд си направиха отвод и след дълго размотаване на третия съдия, в крайна сметка заседанието по делото е насрочено за 15 януари.
На по-късен етап ще бъдат предявени и финансови претенции, като всеки от потърпевшите може да заведе индивидуален иск. Към колективния иск могат да се присъединяват неограничен брой раково болни, на които е отказано лечение.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads