Изслушването е насрочено за 20 часа българско време. Георгиева ще изложи  визията си за бъдещето на ООН.

Предвидено е изслушването й да продължи около 2 часа. От организацията уточниха, че Георгиева ще бъде третирана на равни начала с останалите претенденти, въпреки че се включва по-късно в битката.

В сряда членовете на Съвета ще гласуват с цветни бюлетини за претендентите за високия пост. Така ще стане ясно дали някоя от постоянните страни членки на Съвета възнамерява да наложи вето на някой от кандидатите.
„Ню Йорк таймс”: Кристалина Георгиева може да промени сметките между Запада и РусияРешението за смяна на кандидатурата може да предизвика правителствена криза, пише пък „Росийская газета”

За да бъде избран, новият генерален секретар на ООН трябва да получи поне 9 гласа "за" от 15-те държави в Съвета и да няма нито един глас "против" от 5-те постоянни членки - Великобритания, Китай, Русия, САЩ и Франция.

Кристалина Георгиева се включи в надпреварата за високия пост миналата седмица, след като българското правителство реши да оттегли подкрепата си към Ирина Бокова и да предложи за поста Георгиева. Бокова обяви, че също остава в надпреварата.