Реклама / Ads
0| 2801 |12.04.2022 НОВИНИ

ОПЕК към Европа: Няма алтернатива на руския петрол!

.
Санкциите срещу Русия ще предизвикат един от най-тежките шокове в доставките на петрол в историята. Настоящите и бъдещите санкции срещу Русия могат да предизвикат един от най-тежките шокове в доставките на петрол в историята, предупреди в понеделник генералният секретар на ОПЕК /Организация на стпраните износителки на петрол/ Мохамед Баркиндо представителите на ЕС, като добави, че ще бъде невъзможно да се заместят загубените количества в такъв случай.
 

Около 7 млн. барела руски суров петрол дневно напускат световния пазар в резултат на ембарго и други ограничения върху руската търговия, обясни той.


Официалният представител на ОПЕК също така заяви пред ЕС, че настоящата нестабилност на пазара се дължи на „нефундаментални фактори“ извън контрола на ОПЕК и че ЕС е отговорен за насърчаването на „реалистичен“ подход към енергийния преход.


Блокът обяви, че планира да се присъедини към САЩ и Обединеното кралство в налагането на ембарго върху руските енергийни продукти. За разлика от САЩ и Обединеното кралство обаче ЕС внася по-голямата част от енергийните си доставки от Русия и експертите предупреждават, че опитът за прекъсване на доставките може да доведе до катастрофални последици. По-специално, Германия очаква срив на цели индустрии, а ръководителят на австрийския енергиен гигант OMV заяви, че за неговата страна би било „невъзможно“ да спре да купува руски газ.


Въпреки че САЩ обещаха да се включат и да запълнят празнините със своя по-скъп износ на втечнен природен газ (LNG), повечето терминали за LNG в Европа вече работят с пълен капацитет, което означава, че няма да има къде да се съхранява горивото. Други държави се стремят да използват кризата като възможност за навлизане на възобновяеми горива.


Въпреки това миналата седмица Европейският парламент поиска незабавно и пълно ембарго върху руския внос на петрол, въглища, природен газ и ядрено гориво. Някои страни, като Унгария и Словакия, ясно заявиха, че смятат да пренебрегнат забраната в интерес на самосъхранението, но други предупредиха гражданите си да затегнат коланите и да се подготвят за предстоящите трудни времена.


Петролът и газът не са единствените стоки, засегнати от войната в Украйна. Русия и Украйна произвеждат заедно около една трета от световния износ на пшеница, а двете страни са и големи износители на слънчогледово олио и торове. В резултат на това цените на хранителните продукти достигнаха исторически връх, а много държави и неправителствени организации предупреждават, че в близко бъдеще ще има недостиг на храна.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2781 |12.04.2022 НАТО: Швеция и Финландия сами решават за членство в алианса, няма натиск . 0| 3467 |12.04.2022 Владислав Панев: На 99% няма да подкрепим Каримански за гуверньор на БНБ . 0| 3242 |11.04.2022 Русия няма да спира бойните действия в Украйна заради преговорите, отсече Лавров . 0| 2961 |11.04.2022 Капитанът на ”Царевна”: Корабът не е превземан, няма външни лица, не е под обстрел

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads