0|
5756
|28.07.2007
НОВИНИ
Опрощаваме либийския дълг, внасяме го във фонд „Бенгази”
"Няма официална информация от либийска страна за скъсване на дипломатическите отношения с България, това беше публикация в арабски сайт", заяви в предаването "Седмицата" по Дарик радио вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин.
Той съобщи също, че България ще участва под някаква форма в
Международен фонд „Бенгази”. Калфин допълни, че една от обсъжданите
форми е опрощаване на либийския дълг към България.
Заемът от 460 милиона долара, който помогна да бъде постигнато освобождаването на шестимата медици, осъдени за заразяване със СПИН на либийски деца, трябва да бъде върнат, когато донорите предоставят средствата за това, заяви хуманитарната организация. Международен фонд „Бенгази” обяви, че е изплатил тези 460 милиона долара на семействата на болните деца – нещо, което Либия нарече компенсация и което е направило възможно политическото решение за трансформиране на смъртните присъди на петте сестри и палестинския лекар в доживотни.
ЕС тогава постигна споразумение за сътрудничество с Триполи, което позволи на шестимата медици да бъдат освободени на 24 юли и да отлетят за София, където при пристигането си бяха помилвани от българския президент. Този ход бе изтълкуван като стъпка към нормализиране на отношенията между България, европейските страни и Триполи.
Либия, която е член на ОПЕК, се опитва да се върне в руслото на международните отношения, след като в продължение на години бе в изолация, защото според западните страни е поддържала тероризма. Адвокати по човешките права обаче изразиха загриженост относно серията от събития и поискаха повече прозрачност за направените плащания. Те смятат, че ЕС трябва да не възнаграждава Триполи с пълно възстановяване на връзките. България се помъчи да каже, че не одобрява понятието компенсации, тъй като при него има подразбиране за вина на българките. Медицинските сестри, които прекараха осем и половина години в затвора, заявиха, че са невинни и са били подлагани на мъчения, за да признаят вина.
Хуманитарната организация обяви, че споразумението е било финансирано чрез заем, получен от либийски правителствен фонд, наречен Фонд за икономическо и социално развитие.
Либийската неправителствена асоциация Международен фонд „Бенгази”, която бе сформирана, за да помогне на децата и да разреши споровете около случая с медиците, добави, че ще възстанови заема в зависимост от средствата, предоставени доброволно от донорите. Никой от дарителите няма да бъде обвързан със задължително връщане на средства. frognews.bg
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads