Реклама / Ads
16| 4782 |14.04.2025 СВЯТ

Оптичните дронове - супероръжие. Ще променят ли хода на войната в Украйна?

.
Оптичен дрон
Дроновете с оптично управление са много по-устойчиви на заглушаване от дистанционно управляваните UAV. Радиоканалът може да бъде заглушен, а насочването на лазерния лъч може да бъде отразено с помощта на аерозолна завеса. Тези методи за борба са безсилни срещу оптичните влакна. В допълнение, оптичните влакна позволяват висококачествено видео от монтирана на носа камера да се предава на оператора.
 

Представители както на руската, така и на украинската армия говорят за ефективността на безпилотните летателни апарати, управлявани по оптични влакна. В свое неотдавнашно интервю главнокомандващият на въоръжените сили на Украйна Александър Сирски каза, че именно предимството в този тип въоръжение пред руските въоръжени сили е позволило на украинската армия да пробие руската отбранителна линия по време на операцията в района на Курск . Според Сирски по-нататъшното увеличаване на броя на безпилотните самолети с оптични влакна ще позволи на украинските въоръжени сили да компенсират превъзходството на руската армия в други оръжия.


„Революцията на дроновете коренно променя лицето на бойните действия и армията“, пише руският военен теоретик Руслан Пухов. Той отбелязва, че широкото използване на дронове е направило безполезни методите и техниките за водене на война, които поколения войници са били обучавани да използват.


През пролетта на 2024 г. украинският военен блогър Сергей Бескрестнов показа в Telegram останките от нов руски дрон. Вниманието му беше привлечено от детайл с неизвестно предназначение, подобен на пластмасово яйце. „Знам, че обичате да търсите отговори“, обърна се той към своите абонати. „Какво „оръжие на Райха“ ни изпратиха руснаците?


Няколко дни по-късно мистерията беше разгадана . Яйцето в дрона беше идентифицирано като 10-километрова макара от оптичен кабел. Чрез него дронът получава дистанционни команди от оператор, намиращ се на разстояние от бойното поле.


„Имаше участник в хакатона на Министерството на отбраната, който предложи използването на тази технология за БЛА, но моите колеги и аз от журито се съмнявахме, че това е реалистично“, пише Бескрестнов. Година по-късно такива устройства се използват от двете страни на фронта и са един от най-важните видове оръжия.


Нова технология превръща дроновете камикадзе в устройства, които са имунизирани срещу електронна война. Сигналът, предаван по кабела, не може да бъде прихванат, заменен или заглушен. Фиброоптични дронове успешно са насочвали артилерия, танкове и отделна пехота.


Кой е изобретил оптични дронове

Ракетите с кабелно насочване се използват от Втората световна война. По този начин германският Ruhrstahl X-7 с ракетен двигател на твърдо гориво вероятно е бил използван на Източния фронт още през 1944 г.


"Тук за първи път видях как врагът използва противотанкови торпеда срещу нашите танкове, които се изстрелваха от окопи и се управляваха с жици. "Когато торпедо удари танка, то избухна на огромни метални парчета, които летяха на 10-20 метра един от друг", пише в мемоарите си съветският маршал Василий Чуйков.


След войната технологията е копирана от Франция, която е първата, която приема на въоръжение управляеми противотанкови ракети през 1955 г. В началото на 60-те години подобна ракета, Малютка, влиза на въоръжение в Съветската армия.


Във второто поколение противотанкови ракети, приети на въоръжение през 70-те години на миналия век, жичното управление дублира радиоуправление.

През 80-те години на миналия век в Съединените щати беше предложена технология за управление на оптични влакна за проекта MGM-157 EFOGM. Сложното съкращение означава Enhanced Fiber Optic Guided Missile. Оптичните влакна биха могли да решат три проблема на жичните ракети наведнъж: да повишат точността на използване чрез предаване на видеосигнал към оператора, да увеличат обхвата на стрелба няколко пъти поради по-малкото тегло на оптичния кабел в сравнение с медния проводник и по този начин да направят позицията на оператора по-безопасна.


Американската ракета не влезе в експлоатация - новото поколение противотанкови системи FGM-148 Javelin се научиха да се насочват самостоятелно, използвайки технологията "Стрели и забрави". Въпреки това оптичната ракета тип 96 беше приета от Япония в средата на 90-те години.


Във войната в Украйна дроновете с оптични влакна се превърнаха в логично продължение на масово използваните радиоуправляеми FPV дронове, които предават видеосигнал към оператора за прецизно управление. През втората година от войната безпилотните самолети FPV се превърнаха в един от основните видове оръжия, позволяващи на армиите на Украйна и Русия да контролират ситуацията на бойното поле. Оборудването им с оптично влакно решава същия проблем като противотанковите ракети от второ поколение: уязвимост към електронна война.


Какви са недостатъците на оптичните дронове?


Управляваните с оптични влакна дронове също имат своите слабости. Кабелът е доста крехък и може да се оплете в клони, жици и отломки. Това го прави трудно да се използва от затворени позиции, което прави операторите по-уязвими за вражеските сили. Освен това е по-лесно да се скриете от такъв дрон в убежища.


Дроновете с оптично управление са по-бавни и по-тежки от радиоуправляемите, по-трудно правят резки маневри и са трудни за използване в градски условия. Обхватът им е ограничен в сравнение с радиоканалите – въпреки че украински и руски източници съобщават за дронове с кабели с дължина около 40 километра.


Могат ли Русия и Украйна сами да произвеждат оптични дронове?


И двете страни са преминали към масово производство на този тип оръжия. Най-известните руски модели са принц Вандал от Новгород и серията дронове Hortensia.


Украинските дронове се произвеждат от няколко компании едновременно . Една от тях, 3DTech посочва, че се опитва да замени някои компоненти, за да бъде по-малко зависим от китайските производители.


В Русия само един завод в Саранск произвежда оптични влакна; в началото на април украинската армия го атакува с дронове.


В началото на войната макара с оптично влакно и микрочип за предаване на сигнал струваше до $2,5 хиляди от китайски производители, пише Икономическая правда; до 2025 г. цената му падна до 500 долара поради масови поръчки от Русия. Сега китайските фабрики продават макари и на двете страни във войната. "Наскоро научихме, че една от китайските фабрики произвежда серийно оптични макари за Русия вече седем месеца. "Вече поръчваме и от него", цитира изданието един от украинските производители.


В същото време и Русия, и Украйна разработват начини за противодействие на подобни оръжия. В продължение на няколко години война няколко вида оръжия показаха висока ефективност след появата си, но след това тя рязко намаля, когато врагът намери начин да им се противопостави.

 

Превод от украински медии ФрогНюз

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2423 |14.04.2025 Безопасността в Черно море - Русия и Украйна сядат за преговори . 47| 8408 |13.04.2025 Ужас в Суми! Руски ракети по цивилни почерниха Цветница – над 30 убити, сред тях и деца /видео/ . 20| 6024 |13.04.2025 Тръмп: Настъпи моментът — или действаш, или млъкваш . 1| 3404 |12.04.2025 "Пекин знае за това". Какво е известно за китайските войници, които се бият за Русия срещу Украйна?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads