Календарна недомислица, свързана с въртенето на Земята: Кой премести Великден?

Е, почти. Но, както често се случва, когато се срещнат древните традиции и астрономическата точност, се появяват интересни нюанси. А през 2025 г. първата цигулка в този небесен оркестър се изпълнява от… часовите пояси! Звучи неочаквано, нали?
В основата на всичко това е правило, установено още на Първия никейски събор през 325 г. (въпреки че споровете и уточненията продължават векове наред). Опростено казано, Великден се празнува в първата неделя след първото пълнолуние, което настъпва на или след пролетното равноденствие. Именно това „първо пълнолуние след равноденствието“ се нарича Великденско пълнолуние или научно – Великденска луна.
Всичко изглежда съвсем очевидно: гледаме небето, изчакваме равноденствието (когато денят се изравнява с нощта, обикновено някъде към 20-21 март), след това изчакваме Луната да стане пълна и – воала! – следващата неделя е въпросната.
Сега идва ред на най-интересната част. През 2025 г. Великденското пълнолуние настъпва на 12-ти април в 20:22 ч. по времето на Източното крайбрежие на САЩ (EDT). А това е събота. Може да не се стори, че това е то! Пълнолунието е било в събота, така че това означава, че следващата неделя, 13-ти април, трябва да е Великден. Има ли смисъл в това? До голяма степен.
Но почакайте… Светът е голям и часовниците навсякъде показват различно време. Когато в Ню Йорк е събота вечерта, в Европа е късно през нощта или дори рано сутринта в неделя, 13-ти април. Така например в Рим (и нека просто кажем, че времето на Ватикана има значение по този въпрос) същото пълнолуние ще настъпи след полунощ, което технически е неделя, 13-ти април.
А правилото е, че Великден е първата неделя СЛЕД великденското пълнолуние. Ако самото пълнолуние (от гледна точка на времето, взето за отправна точка на европейското) се случи рано сутринта в неделя, то тази неделя вече не се счита за „първата неделя след“. Трябва да се изчака следващата. А следващата неделя след 13-ти април е точно 20-ти април.
Това е една такава календарна недомислица, свързана с въртенето на Земята и с опитите ни да синхронизираме глобалните събития! Оказва се, че заради часовата разлика празникът „прескача“ с цяла седмица напред.
По принцип датата на Великден е източник на много календарни куриози. Знаете ли например, че:
Най-ранният възможен Великден е 22-ри март (следващият подобен го очакваме чак през 2285 г.!).
Най-късният е 25-ти април (той е бил например през 1943 г. и ще бъде през 2038 г.).
Най-често, ако разглеждаме дълги периоди от време, Великден се пада в средата на април.
Така че един късен Великден на 20-ти април 2025 г. със сигурност е забележим, но е в рамките на допустимото. Последният път, когато беше толкова късен (точно на 21-ви април), беше през 2019 г., както и през 2030 г., когато отново ще бъде на 21-ви април.
И така, оказва се, че през 2025 г. ще чакаме Светлата неделя малко по-дълго от обичайното не заради някакви дълбоки разминавания между църковните правила и астрономията (макар че и такива съществуват), а заради един съвсем земен фактор – часовите пояси. Моментът на пълнолуние пресича полунощ в ключовата европейска отправна точка и това измества празника с една седмица.
Интересно преплитане на небесната механика, древните традиции и съвременните реалности на глобалния свят, нали? Така че, докато очаквате Великден на 20-ти април, си спомнете тази малка история за това как въртенето на Земята и смяната на датата могат да повлияят дори на такива на пръв поглед неизменни неща, пише Kaldata.com
Моля, подкрепете ни.





