Какво направи Гагарин, докато Белия дом спеше? Полетял не най-добрият, а най-усмихнатият - неразкритите тайни

За Гагарин е казано и изписано много. Но тайните и мистериите свързани с неговия полет и неговата смърт продължават и до днес.
Непрекъснато излизат нови и нови данни, скривани десетилетия, както и любопитни факти, кой знае защо премълчавани.
Неотдавна се разбра, че Юри Гагарин е избран сред 3461 кандидата. Първото условие било космонавтът за първия полет да е до 30-годишен, висок не повече от 170 см и с тегло 70 кг. Това се налагало заради размерите на кораба „Восток“ и всеки килограм отгоре влияел на мощността на ракетата.
Гагарин не е бил най-подготвеният от останалите трима кандидати за полета. Фаворит бил Григорий Нелюбов. Гагарин обаче бил избран, и заради външния си вид – класически славянин, според учените в екипа. Изследвана била дори усмивката на пилотите, както и умението им да се шегуват. Нелюбов бил затворен човек, а и често критикувал някои неточности в подготовката. Затова партийни началници след полета на Гагарин го изключили от отряда на космонавтите. По-късно той загива при съмнителни обстоятелства…
Това е една от неразкритите до ден днешен тайни около първи полет на човек в космоса.
В навечерието на поредната годишнина от полета на Юрий Гагарин в космоса световните медии съобщиха за новата експедиция в орбита. На 8 април 2025 г. ракетата-носител "Союз-2.1а", наречена "Ракета на победата", изведе в орбита космическия кораб "Союз МС-27", в екипажа на който бяха космонавтите от Роскосмос Сергей Рижиков, Алексей Зубрицки и астронавтът на НАСА Джонатан Ким. В същия ден корабът автоматично се скачи с възловия модул „Причал“ на руския сегмент на МКС. Поредните покорители на космоса се присъединиха към космонавтите на Роскосмос Алексей Овчинин, Иван Вагнер и Кирил Песков, астронавтите на НАСА Доналд Петит, Ан Макклейн и Никол Айърс и астронавта на JAXA японецът Такуя Ониши.
Това вече изглежда като ежедневие, но до него се е стигнало по дълъг и труден път.
Юрий Гагарин, човекът, който пръв видя Земята от Космоса. Съветският космонавт постави началото на космическите полети. За година след полета става толкова популярен че една четвърт от момчетата, родени в СССР, са кръстени на него. Много деца по света също получават неговото име.
„Небето е абсолютно черно. Земята е синя, синя... Всичко се вижда много ясно“. Това казва в първото си интервю след полета Гагарин.
Два дни преди полета Гагарин написал прощално писмо до съпругата си, защото просто никой не давал гаранция, че той ще се върне жив и здрав на земята. Това писмо жена му Валентина Ивановна не прочела след полета. Дали и го чак, когато съпругът и загива със самолет.
Ето част от това писмо:
„Вярвам напълно на техниката. Тя няма да ме подведе. Но дори на равно място се случва човек да се спъне и да си счупи врата. Може нещо да се случи и с мен. Самият аз не вярвам, но… А ако все пак се случи нещо, аз ви моля, и най-вече теб, Валюша, не се съсипвайте от скръб. Животът е живот и никой не гарантира, че утре човек не може да бъде блъснат от кола, например. Пази, моля те, нашите момичета, обичай ги, както ги обичам аз. Възпитай ги да не са с бели меки ръчички, да не са мамини момичета, а истински хора, за които несгодите в живота не са страшни.“
Полетът на Восток-1 преминава само и напълно в автоматичен режим. Никой не гарантирал, че Гагарин ще съхрани работоспособност и кондиция в условия на несъвместимост. Иначе първият космонавт знаел специален код, с помощта на който е можел да активизира ръчното управление на кораба.
Преди старта били написани три слова-обръщения на първия космонавт към съветския народ. Едното за Гагарин, а другите за двамата дубльори – Титов и Нелюбов. Имало и три текста на информация на ТАСС за първия полет в Космоса - при успешен полет, в случай на загубване и търсене на космонавта в Космоса и при трагична катастрофа.
Преди самия полет възникнал инцидент: при проверка на херметичността на датчика на люка не бил подаден необходимия сигнал. Тогава екипът на конструктура Олег Ивановски действал като механиците на сегашната «Формула 1". За минути те развинтили тридесетина гайки около датчика. Той бил поправен и полетът стартирал навреме.
По време на финалната фаза на полета Гагарин се обърнал към другарите си с една фраза, която дълго време била крита от обществеността. Той казал: „Аз изгарям, прощавайте, другари!“...
Защо е казал това Гагарин? Защото никой нямал представа, как космическият кораб ще премине през плътните слоеве на антомосферата при спукането към земята.
Затова Гагарин, виждайки в илюминатора бущуващият пламък, предположил че космическият кораб се е запалил и че ще изгори в него. А всъщност триенето на обшивката на космическия кораб с атмосферата е нещо съвсем нормално. Днес космонавтите се възхищават на това ярко зрелище, което първи видял Гагарин.
Известната фотография, на която Гагарин разговаря с главния конструктор Сергей Корольов, не е направена преди старта, както се твърдеше дълги години. Двамата са снимани доста по-късно. В момента на реалния старт на организаторите не им е било до снимки за историята. Чак по-късно Гагарин и Корольов повторили репликата „Ну, поехали“ и били заснети.
На космическите кораби «Восток» не е било предвидено приземяване на космонавтите със спускаем апарат. На височина около 1500 м. пилотът катапултирал. Причината била в това, че на «Восток» нямало двигатели за безопасно приземяване. Освен това специалистите се опасявали от «заваряване» на люка от високата температура в плътните слоеве на атмосферата.
Гагарин със съпругата и двете им дъщери...
Космонавтът бил във Великобритания от 11 до 15 юли 1961г. по покана на синдикатите, но бил посрещнат и от кралица Елизабет Втора в Бъкингамския дворец. Участници в срещата си спомнят закуската на Гагарин с нейно величество. Всички лордове гледали в ръцете на космонавта, за да видят как той ще ползва многобройните прибори. Тогава Гагарин казал: "Хайде да закусваме по руски!”. Взел най-голямата лъжица и си сложил салата от купата в чинията. Тогава кралица влязла бързо в тона и предложила: „Дайте да закусваме по гагарински” и също взела голямата лъжица.
Един от най-големите кратери ва Луната носи името на Юрий Гагарин. Интересно е, че Гагарин бил вярващ християнин, който настоявал за възстановяване на храма на Христос Спасителя.
Знаменитите гагарински думи "Ну поехали" твърдят, че е цитат от Дикенс. Така казал папагалът на котката, когато го изтеглила от клетката.
И дoceгa ce ĸoмeнтиpaт paзлични вepcии зa гибeлтa нa пъpвия в cвeтa ĸocмoнaвт Юpий Гaгapин. Haй-вълнyвaщaтa oт тяx e тaзи, cпopeд ĸoятo Гaгapин и Cepьoгин нe ca ce paзбили c yчeбния peaĸтивeн caмoлeт УTИ MиГ-15 нa 27 мapт 1968 г., a 18 дни пo-paнo пo вpeмe нa пoлeт oĸoлo Лyнaтa. Toгава oĸoлo лyннaта opбитa дeйcтвитeлнo e билa изпpaтeнa „Coндa-4, нo тя, cпopeд oфициaлнaтa инфopмaция, e билa бeзпилoтнa и не e ycпялa дa изпълни зaдaчитe cи. Любитeлитe нa зaгaдĸитe и ĸoнcпиpaциитe твъpдят: дoĸoлĸoтo e билo нeвъзмoжнo дa ce пpиĸpиe гибeлтa нa Πъpвия ĸocмoнaвт, ce нaлoжилo дa инcцeниpaт aвapия нa caмoлeт, ĸoйтo бил пилoтиpлaн oт двaмa лeтци-изпитaтeли, и oт ĸoйтo ĸaтaпyлтиpaли oт нeгo, нo мнoгo ĸъcнo – мaлĸo пpeди paзбивaнeтo мy нa зeмятa. Πpeз oнeзи вpeмeнa нa тoтaлнo cĸpивaнe нa иcтинaтa и мaнипyлиpaнe нa oбщecтвeнoтo мнeниe нaиcтинa вcичĸи вepcии ca възмoжни дo дoĸaзвaнe нa пpoтивнoтo.
Oĸoлo внeзaпнaтa гибeл нa Гaгapин ce нaбъpĸвa и имeтo нa бългapcĸaтa пpopoчицa Baнгa. Oщe пpeди 10 нoeвмpи ce появява слух, чe ĸoгaтo я пoпитaли ĸaĸ e зaгинaл Гaгapин, тя ĸaзaлa: „Toй нe зaгинa. Te cи гo взexa“. Koгaтo oбaчe зaпoчнaли дa я paзпитвaт зa пoдpoбнocти, тя нищo пoвeчe нe ĸaзaлa и тaĸa и нe cтaнaлo яcнo, ĸoи ca тeзи „Te“ и зaщo и ĸъдe ca cи гo взeли.
За смъртта на Гагарин… „Лъжете, бе! Не е било самолетна катастрофа, а несполучлив полет в космоса. Самолетната катастрофа е инсценировка за заблуда на съветските хора и света.“ Това твърди журналистът Виктор Кринов.
Според други слухове една от дъщерите на Гагарин признала, че баща й никога не е летял в космоса, а всичко било постановка. Разбира се, това „разкритие“ е на „експерти“ във фейсбук.
Ето и нещо много, много интересно. През априлската нощ на 12 април 1961 г. в дома на съветника на президента Джон Кенеди - Джером Уиснер, телефонът звъни упорито. От другата страна се чува гласът на журналист от CBS, който пита съветника какво мисли за полета на първия руски космонавт.
„Ако искаш да чуеш нещо, то е: всички спят бе, идиот!
На следващия ден американските медии излизат със заглавието: „Докато Белия дом спеше, руснаците излетяха в космоса!“
По-късно Уиснер признава, че много се дразнел на Гагарин и неговата известност.
Самият президент Кенеди реагирал доста сдържано на новината. Той коментирал кратко: „Няма да се състезаваме с руснаците. Ние ще намерим други сфери, където американците ще направим много повече неща в полза на човечеството“.
Гагарин - първият. Историите продължават...
Фрог нюз
Моля, подкрепете ни.





