0|
4722
|13.05.2010
НОВИНИ
Отхвърлиха още едно вето на Първанов
Със 139 гласа за, 34 против и нито един въздържал се, депутатите прегласуваха Закона за развитието на академичния състав. Така беше отхвърлено още едно вето на президента Георги Първанов.
Най-остри критики по време на дебата към мнозинството отправиха депутати от БСП и ДПС.
В крайна сметка против закона и в подкрепа на ветото на държавния глава останаха 24 депутати от Коалиция за България и 10 от ДПС.
Един народен представител от ДПС, за разлика от колегите си от парламентарната група, гласува за Закона и против ветото.
„В образованието, в науката, ако щете и в армията, следва да има здравословен съзидателен консерватизъм", настоя от парламентарната трибуна по време на дебата проф. Андрей Пантев и подчерта, че „не всеки консерватизъм е отрицателен, не всяко запазване на традицията влияе върху модерността".
Модернизация, продължи Пантев, означава скъсване с традицията, но не със всички традиции, господин министър и господа народни представители.
Професорът подчерта и че не всяка реформа означава подобрение. Като част от реформите у нас той посочи книжния фураж, който излиза сега по книжарниците.
Пантев каза, че не може да приеме, че министърът следва окончателно да решава кой става за професор и кой не.
По думите на Андрей Пантев този закон е отражение на българската реформация - самоцелна, безрезултатна, изкуствена, въздухарска промяна.
По повод критиките, че в научните среди преобладават кадри на БСП, Пантев каза на мнозинството: „Между вас има повече пагонисти, бекаписти, отколкото там". Имаше некадърници и преди, ще има по новия закон, много, много повече, предрече Пантев.
Лютви Местан изтъкна, че законът не съдържа защитен механизъм срещу риска от олекване на научните степени и длъжности.
„Ако искрено вярваме в необходимостта от самоорганизация на висшите училища, защо в тотална асиметрия на това разбиране, предвиждате свръхконтрол от министъра", попита той представителите на мнозинството. Местан настоя те да приемат ветото като шанс за подобряване на закона.
Такъв апел отправи и Ивелин Николов: „Не гласувайте на инат, законът може да бъде подобрен".
Най-накрая след като ветото на президента падна, министърът на образованието Сергей Игнатов в отговор на критиките каза в кулоарите на парламента, че не се притеснява въобще, че ще падне качеството. То и сега е много ниско, добави той.
След окончателното приемане на закона страстите ще се успокоят. Естествено е в първите месеци да има напрежение, коментира той.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads