Реклама / Ads
0| 2161 |23.07.2025 НОВИНИ

Откритие веднъж на век: Останки от птерозаври, които разкриват древни тайни

.
Птерозаври
Учени откриха нови фосили, които хвърлят светлина върху това с какво всъщност са се хранили птерозаврите . Проучване, публикувано в Science Bulletin, съобщава, че учени от Китай и Бразилия са открили първите преки доказателства за стомашното съдържимо на птеродактилоиден птерозавър. Интересни инженерни доклади .
 

„Вкаменелостта принадлежи на вид птерозавър, наречен sinopterus atavismus, открит в североизточен Китай. Стомахът му е съдържал фитолити - малки, твърди минерални структури, образувани от растения - което предполага, че се е хранил с растителност, според проучването.“

 

Освен това учените открили и малки кварцови кристали, които влечугото най-вероятно е поглъщало, за да помогне за разграждането на храната си, подобно на съвременните птици, които поглъщат камъни за храносмилане.

 

Изданието припомня, че милиони години преди птиците да се издигнат в небето, птерозаврите са доминирали въздушното пространство, като са били първите гръбначни, които са били способни да летят.

„Тези изчезнали летящи влечуги са живели от края на триаския период преди около 240 милиона години до края на креда преди около 66 милиона години. Въпреки че често се бъркат с динозаврите, видове като птеродактили и птеранодони са принадлежали към отделна група“, отбелязва Interesting Engineering.

 

Учените отдавна спорят с какво са се хранили птерозаврите, излагайки различни теории - от насекоми, риба, месо до растения.

 

Отбелязва се, че във вътрешността на кухината на вкаменелостите учените са открили фин глиноподобен материал, наподобяващ несмилаема растителна материя. Този материал съдържа малки, твърди структури, известни като фитолити, които се образуват вътре в растителните клетки и могат да оцелеят, след като други растения са се разложили.


Както отбеляза палеонтологът от Университета в Портсмут Дейвид Мартил, това много рядко откритие, което се случва веднъж на век, променя дългогодишното схващане, че тези свирепо изглеждащи крилати влечуги са били строго месоядни.


Новото откритие на учените преобърна идеята за скоростта на движение на динозаврите . Според изследователите, тези животни може да са били значително по-бавни, отколкото се е смятало досега.

 

Стана известно също как предците на динозаврите са оцелели в екстремните горещини на триаския период. Оказа се, че архозавроморфите са били много по-устойчиви на екстремния климат на тропическата мъртва зона на Пангея и са успели да издържат на тези адски условия, за да стигнат до другия край на света.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2275 |23.07.2025 Ключови промени в програмата и формата на изпитите след 7. и 10. клас . 2| 2214 |23.07.2025 Протести в Украйна. Защо Зеленски ядоса младите хора? . 3| 2166 |23.07.2025 Шумен остава без вода в разгара на пожарите и горещините . 2| 2168 |23.07.2025 Зеленски: До две седмици ще има общ план за борба с корупцията

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads