0|
5413
|18.07.2007
НОВИНИ
Първи лек ремонт на кабинета, опозицията иска още смени на министри
Народното събрание одобри днес предложините от премиера Сергей Станишев персонални и структурни промени в кабинета. 152 депутати от мнозинството гласуваха за освобождаване от постовете им на Румен Овчаров и Георги Петканов и избраха за министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров, а за министър на правосъдието Миглена Тачева. 57 народни избраници от опозицията се обявиха против, а четир
След напускането на министерското кресло Овчаров се връща като депутат в парламента и ще работи в комисиите по икономическа политика и по бюджет и финанси.
Народните представители гласуваха също преназначаването на министъра на земеделието и горите Нихат Кабил като министър на земеделието и продоволствието.
Със 157 гласа "за", 57 "против" и трима "въздържали се" парламентът прие Министерство на земеделието и горите да бъде преобразувано в Министерство на земеделието и продоволствието. В едномесечен срок от приемането на това решение МС трябва да създаде Държавна агенция по горите като орган за разработване и осъществяване на държавната политика в областта на горите и горското стопанство, ловното стопанство и непромишленото рибно стопанство чрез преобразуване на Националното управление по горите. В същия срок трябва да бъдат уредени и всички правоотношения във връзка с преобразуването на министерството и създаването на агенцията, включително разпределянето на функциите между тях. Премиерът аргументира тази промяна с необходимостта от преструктуриране на отрасъла и финансовата му стабилизация.
Четири часа управляващи и опозиция спориха за думата „продоволствие”, дали кабинетният ремонт е козметичен, има ли сделка между БСП и ДПС за горите и от време на време подкрепяха тезите си с разказване на вицове.
„Категорично одобрявам изваждането на горите от МЗГ, тъй като гори в България не останаха Те бяха изсечени от турските фирми така варварски, както никога не е била изсичана българската гора. Скоро трябва да извадите и земеделието от това министерство”, обяви лидерът на „Атака” Волен Сидеров. Той допълни обаче, че терминът “продоволствие” го връща във военните години и попита премиера дали не въвежда купонна система.
По отношение на кандидатурата на Петър Димитров за икономически министър Сидеров каза, че той не е известен с нищо, освен с това, че парламентарният му мерцедес уби 74-годишен човек през 2005 г. на магистралата Варна - Шумен и не е последвало никакво разследване. Депутатът припомни също, че джипът на зам.-министър Георги Петърнейчев също е убил човек и пак е нямало разследване. „Какво означава това – че за да станеш министър или зам.-министър трябва да убиеш човек?”, попита Сидеров. Той заяви още, че след извършването на “престъпната приватизация” на БТК Петър Димитров бързо е забравил критиките си към тази сделка, която ограби българските избиратели. Сидеров отново поиска оставката на Румен Петков. Той обвини премиера, че не гледа адекватно на необходимите промени и се опитва да “избута” до края на мандата, за да приключат сделките за ограбване на българската икономика.
Екатерина Михайлова припомни, че ДСБ са поискали освобождаването не само на двама, а на осем министри. Тя посочи, че все още в София има показни убийства и затова Румен Петков трябва да бъде отстранен от правителството. ДСБ са очаквали още Станишев да освободи от постовете им министрите Емел Етем, Нихат Кабил, Джевдет Чакъров и Радослав Гайдарски, заради ситуацията в “Пирогов” и многократните смени на борда. Михайлова добави и името на социалния министър Емилия Масларова. „Днешните промени се дължат на две оставки на министри”, подчерта народната представителка и допълни, че премиерът просто е заменил хората, като не е събрал кураж за необходимите промени, които можели да покажат решителна политическа воля за борба с организираната престъпност и корупцията.
От СДС заявиха, че промените в кабинета са демонстрация на управленска немощ. „Организираната престъпност организирано ви се подиграва като стреля по ваши спонсори. Няма развитие по случая с тези, които погубиха сестрите Белнейски, вместо това Румен Петков се разпорежда да бият стачкуващи миньори”, заяви депутатът Ваньо Шарков. Според него няма воля за реални промени, а направените са продиктувани от продължили два месеца сделки между представители на тройната коалиция. Той посочи, че министър-председателят все още не е казал какви са реалните мотиви за оставката на Овчаров.
”Парламентарната опозиция в това Народно събрание не получава легитимност като реална алтернатива на властта. Това увеличава степента на отговорност на тройната коалиция да задейства механизмите на самоконтрол”, заяви зам.-шефът на ПГ на ДПС Лютви Местан. Той уточни, че различията вътре в коалицията ще запълнят вакуума от липсата на сериозен отпор от страна на парламентарната опозиция. Въпросът каква да е структурата на МС и какъв ще е персоналният му състав няма да е от компетенцията на опозицията, а отговорност на управляващото мнозинство.
„Затова основната опозиция на тройната коалиция, за съжаление, не е парламентарната опозиция, нито е извънпарламентарният популизъм. Истинската опозиция са високите очаквания на българските граждани”, каза още Местан. Той призна, че тези очаквания освен че са високи, са абсолютно разбираеми и основателни. „Затова днешните структурни и персонални промени в кабинета няма да изчерпят въпроса с намирането на най-адекватния управленски модел с оглед повишаването на ефективността на властта”, допълни Местан. Депутатът бе категоричен, че страната ни се нуждае спешно от актуализирана програма за управление. „Политическата воля за това вече беше заявена от премиера Станишев и лидерите на тройната коалиция и вероятно тя ще стои на вниманието на българския парламент наесен”, посочи Местан.
”Имаме амбицията не просто да доизбутаме мандата си, а да финализираме успешно мандата в името на по-високия жизнен стандарт на българските граждани”, заяви зам.-шефът на ДПС.
В кулоарите на парламента лидерът на Движението за права и свободи коментира, че одобрените днес промени в кабинета са едно добро начало. Доган пристигна в Народното събрание специално за гласуването на кабинетния ремонт. Той каза още, че за него „е по-важен новият акцент от гледна точка на актуализацията на целите и новият хоризонт" и допълни, че вероятно на първи прочит актуализацията ще бъде направена в края на този месец на изнесеното заседание на коалиционния съвет.
"В началото на септември премиерът вече трябва да предложи пакет на актуализираната програма, защото България е вече член на ЕС, а не на път да се присъедини. Ще се актуализират доста нови параметри от гледна точка на ръста на развитие и интереса към България, който расте", посочи още лидерът на ДПС. И допълни: "През последните години никой не очакваше толкова големи инвестиции, така че всичко това трябва да доведе до пренастройване на машината на правителството на коалицията и се надявам това да стане до септември”. Според него всяко управляващо мнозинство се намира в процес на динамика, нищо не е окончателно, т.е. очакванията може да са едни, а реалностите - други. Доган каза още, че критиката е необходим инструмент в управлението и ако де наложи ще има смени на министри и от ДПС.
По въпроса за създаване на Агенция по храните, лидерът на движението обясни, че „това е от гледна точка на европейските политики”, защото качеството на храните в ЕС се следи много сериозно и трябва да е ясна институцията, която носи отговорността. Защото сега три ведомства се занимават с този проблем, а на правителствено равнище все още няма яснота и предстои дискусия по тази тема.
Доган съобщи, че следващата сряда очаква на коалиционно ниво да се проведе много сериозна дискусия за Агенция по сигурността. "Това е много сериозна реформа в историята на държавата и следващата седмица, надявам се, ще бъдем свидетели на една конструктивна дискусия, защото създаването на българското ФБР не може да стане между другото", подчерта той. „ФН”
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads