За първи път избраха дама за председател на БАН - химикът Евелина Славчева
Член-кореспондент Евелина Славчева е първата жена председател на БАН в 155-годишната история на научната институция.
Мандатът на сегашния председател на БАН акад. Юлиан Ревалски изтича на 7 декември 2024 г. За първия си мандат акад. Ревалски беше избран от Общото събрание на БАН на 1 декември 2016 г. На 30 ноември 2020 г. той беше преизбран за втори мандат.
Чл.-кор. Евелина Славчева е основател и ръководител на секцията "Водородни системи с полимерен електролит" (2012-2020) в Института по електрохимия и енергийни системи. От 2012 до 2015 г. е председател на Научния съвет на института и е негов директор от 2015 до 2023 г. Председател е на Общото събрание на БАН от 2016 до юни 2024 г. Чл.-кор. Славчева е автор на 127 научни публикации и на един патент. Тя ръководи 23 научноизследователски проекта. Сред тях е и "Център на компетентност ХИТМОБИЛ - технологии и системи за генериране, съхранение и потребление на чиста енергия".
Основните й приоритети са свързани с фундаменталните научни изследвания, както и социалните и обществените науки. Тя акцентира и на ефективната научно-приложна дейност и създаването на иновации в индустрията, енергетиката, цифровите технологии и изкуствения интелект, транспорта, екологията и природните ресурси, биомедицината и биотехнологиите, и в други сфери на обществено-икономическия живот. Друг нейн приоритет е свързан с взаимодействието с бизнеса за развитие на иновативни разработки на технологично ниво до степен на готовност за реализация и внедряване.
Акад. Христо Найденски е ръководител на Департамента по инфекциозна микробиология и на Лабораторията по бактериална вирулентност, резистентност и нови антимикробни агенти в Института по микробиология. Директор е на института от 2012 до 2020 г. Ръководител е на различни български и международни научни и приложни проекти. Акад. Найденски е автор на 224 публикации в научни списания, на статии в сборници, на глави от книги и на учебници. Участва в патент за изобретение и в полезен модел.
Моля, подкрепете ни.