Реклама / Ads
2| 3342 |03.07.2025 НОВИНИ

Първи в София – в „Надежда 1“ боклукът ще се събира в зелени острови

.
Източник: Столична община
Зелените острови представляват заградени пространства с регулиран достъп, обединяващи контейнери за разделно събиране на пластмаса, стъкло, хартия, хранителни отпадъци и смесени битови отпадъци.
 

Квартал „Надежда 1“ става първият в София, в който сметосъбирането ще се извършва изцяло в затворени и контролирани зелени острови, съобщиха от пресцентъра на Столичната община.

 

Шест нови съоръжения бяха пуснати в експлоатация вчера (2 юли), а до края на месеца още 24 ще бъдат на разположение на жителите на квартала. С това всички над 6000 домакинства в кв. „Надежда 1“ ще бъдат обхванати от новия начин на организация на сметосъбирането.

 

Повече от 150 контейнера за разделно събиране на биоотпадъци в домакинствата бяха раздадени на граждани на квартала, а още 1650 ще бъдат раздадени от районната администрация до края на месеца, паралелно с въвеждането на останалите съоръжения.

 

Зелените острови представляват заградени пространства с регулиран достъп, обединяващи контейнери за разделно събиране на пластмаса, стъкло, хартия, хранителни отпадъци и смесени битови отпадъци. Тяхното изграждане е приоритет за Столична община в зоните с високоетажно застрояване, и е част от последователните усилия на екипа на кмета Васил Терзиев за подобряване на разделното събиране при източника, посочиха от Столичната община.

 

С новите 30, зелените острови в София стават общо 74. В район „Надежда” са 55, които покриват целия кв. „Надежда 1”; в район „Овча купел” са 14 и покриват изцяло микрорайон 6; в район „Илинден” са пет. Общо 44 от тях са изградени в последната година и половина, с което екипът на Васил Терзиев е ускорил изграждането на инфраструктурата с близо четири пъти, след като за четири години при предишното управление са били изградени едва 30 съоръжения за затворено разделно събиране на отпадъци при източника.

 

Основна цел на този тип организация на сметосъбирането е не само да се увеличи делът на рециклираните материали, но и да се ограничи замърсяването на кварталите от препълнени или разпилени контейнери.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2622 |28.11.2025 Проблемите с боклука: Три столични квартала без сметосъбиране от неделя . 5| 4845 |09.11.2025 „Екобулпак“ подновява извозването на цветните контейнери в София от понеделник . 2| 3087 |06.11.2025 "Екобулпак" спира разделното събиране в 18 района на София, общината говори за саботаж . 1| 2420 |20.10.2025 80% възстановено сметосъбиране в "Люлин" и Красно село"

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads