Патриотите поискаха отлагане на закон, разбунтувал родители
Те твърдят, че текстове от вече несъществуващия документ са прокарани в Закона за социалните услуги и ще се даде възможност на неправителствени организации, финансирани от чужбина, и частни фирми да "аутсорсват" социални грижи, с което трайно ще се промени социалната сфера в България. От "Атака" вече внесоха законопроект за отмяна на Закона за социалните услуги, а срещу закона се обяви и Светият синод.
Сега народните представители от ВМРО и НФСБ искат в закона да се запише, че той влиза в сила от 1 юли 2020 г. вместо от 1 януари 2020 г. Мотивират се, че така ще се постигне "достатъчно отворена дискусия, която да достигне до нужните промени в текстовете, които внасят смут в обществото", за да може на всички въпроси, които са възникнали, да се даде решение - нещо, което по принцип се прави с обществените обсъждания преди приемането на законите, а не постфактум.
"Семейството като съвкупност от майка, баща и техните деца, както и неговото функциониране по осигуряването на здрава среда за отглеждане, възпитание и образование на децата трябва да е водещо при формулирането и прилагането на всички закони в Република България. Законът за социалните услуги и промените, които той налага в Закона за закрила на детето и Семейния кодекс, поставят основателни въпроси именно свързани с устоите на семейството и неговата роля при отглеждането на децата", казват от "Обединени патриоти".
Законът за социалните услуги беше окончателно приет през март тази година като част от пакет с два други закона - за хората с увреждания и за личната помощ, след редица разговори между социалното министерство, хората с увреждания и майките на деца с увреждания, които протестираха с искане за сериозни реформи в сектора.
Моля, подкрепете ни.