Павлова: Винетката поскъпва заради ръста на средната заплата
Защо поскъпва винетката? Защото с 63% е ръстът на средната заплата, около 70% е ръстът на минималната работна заплата", стана ясно от думите й. "До 2022 година ще са нужни над 7 милиарда лева да завършим магистралите и за подобряване на пътната мрежа, каза Павлова.
За 20 000 километра пътна мрежа са нужни минимум 600 милиона лева годишно за поддържане на републиканските пътища. Около 6000 километра от тях са в незадоволително състояние. Затова и трябвало да се вложат повече средства в ремонт на пътища.
Средно годишно приходите от винетки са в размер на 180 до 230 милиона лева. За държавата оставали 150-200 милиона лева за ремонт и поддръжка като се махнат разходите за изработката на винетните стикери.
"Нуждите са големи, средствата са недостатъчни. Винетката е доброволна такса. "Който има автомобил трябва да плати таксата, както плаща за гориво и за смяна на масло. Освен това в много страни, в които има винетки има и пътен данък. Такъв у нас няма. Парите от винетки са крайно недостатъчни, каза Павлова.
Тези, които пътуваме, трябва да плащаме, смята тя. За да се гарантира по-справедливо плащане кабинетът решил да се мине към смесена система- винетки и тол такси. Това щяло да доведе до повече приходи и ще се ремонтират пътищата.
Моля, подкрепете ни.