Перник към Синода: Пренебрегнати и неглижирани, искаме своя отделна епархия

„Днешното деление на епархии на Българската православна църква датира отпреди 150 години и не е адекватно на съвременността и на нуждата на вярващите в Перник и Пернишко от адекватно духовно обгрижване“, посочва Инициативният комитет за създаване на Пернишка Света Митрополия към Българската православна църква и допълва:
„Ние смятаме, че светите канони не са създадени просто така, заради красивите думи! Те са премъдро установени чрез благодатта на Пресветия Дух именно, за да гарантират доброто устройство и правилното функциониране на светата Божия църква. Когато не се прилагат, се стига до духовен упадък, разруха и запустение. По тази причина, вместо Перник да се прославя с дела на вяра и благочестие, става известен с шокираща детска престъпност! Оставен в периферията на Софийска духовна околия, той е засенчен от огромния столичен град. Но затова ли държавата плаща издръжката на духовенството на БПЦ? За да бъде цяла една административна област пренебрегната и понижена в църковно отношение?
Ето защо се обръщаме с настоятелно искане към Св.Синод на БПЦ-БП със специална Синодална наредба да бъде прогласена Пернишка епархия в границите на административна област Перник.
Освен това, местната общност е силно обезпокоена от бездействието на новите църковни власти – отново хора без никаква връзка с Перник и Пернишко. Предприемат се действия, които заплашват да унищожат постигнатото в региона по времето на блаженопочившия патриарх Неофит, за което той бе удостоен с признанието „почетен гражданин на Перник”. Става въпрос за инициативата Краищенско светогорие, свързана с възстановяването и оживяването на повечето от съществувалите над 30 манастира на територията на област Перник. Целта ѝ бе да даде импулс на духовния живот, но и физически да се възстанови една съществена част от културно-историческото наследство на региона, което да разкрие нови възможности за поклоннически и туристически посещения с всички произтичащи благоприятни последствия за социално-икономическото развитие на петте малки пернишки общини. Досега този процес вървеше гладко и възходящо, благодарение на съвместната работа на общинските управи, местните общности и представителите на БПЦ-БП“.
„Перник и Пернишкият регион са системно и последователно лишавани от полагащите се по закон средства за капиталови разходи за църкви и манастири“, твърдят от инициативния комитет.
„Най-доброто и единствено правилно решение е обособяването на самостоятелна Пернишка митрополия. Никой няма да милее повече за духовното развитие на Перник и региона от митрополит и свещеници, които служат в Пернишката света митрополия!“, заключват те.
Моля, подкрепете ни.





