Петър Витанов: Спекулацията какво празнуваме днес е абсолютно ненужна
За мен спекулацията дали днес е Денят на Европа или Денят на победата е абсолютно ненужна. Двата празника са свързани. Ние почитаме паметта на милионите жертви, които са се борили за възстановяване на мира на европейския континент. Този мир обаче не е безкрайна категория. Имали сме нужда от политическата формула, която декларацията на Роберт Шуман дава и поставя началото на европейската интеграция.“
Това заяви ръководителят на Делегацията на българските социалисти в ЕП Петър Витанов в предаването „Тази сутрин“ по БТВ, посветен на темата 9-ти май.
„В ден като днешния няма как да не изразя възмущението си от действията на министъра на на външните работи. България постави подписа си под една декларация, която изопачава историческата истина и разделя българското общество в момент, когато най-много има нужда от обединение. Припомням статията на Хайко Маас, германският външен министър, който казва, че само Германия е виновна за Втората световна война и всички, които се опитват да обвиняват други нации, са несправедливи към жертвите и ползват историята в свои интерес.“, добави евродепутатът.
По отношение на реакциите и възможностите за отговор при кризи на ЕС, Витанов подчерта, че Европа показа ограничената си способност и готовност да отреагира бързо в тежки ситуации като пандемията от Коронавирус. „Затова на първо време е необходим ясен план за действие, който да позволи по-голяма динамика в справянето с подобен тип кризи.“, подчерта Витанов.
Той изведе нuxdata от унифициране на здравните системи след стрес тестове, подобно на енергийния и на банковия сектор, които ще отчетат различния им капацитет. Освен това, от въвеждане на минимални стандарти - брой болнични и интензивни легла на глава от населението за всяка страна-членка, минимално възнаграждение на здравните работници, брой здравни работници, процент от БВП, който се дава за здравеопазване, от приемане на стратегия за лекарствата, от преместване на производства на лекарства в Европа, опцията за здравен отговор /лекари да могат да лекуват в чужбина/, от повишаване на компетенциите на здравните агенции.
„ЕС трябва да се концентрира и върху разработване на план за икономическо възстановяване на стойност трилион или трилион и половина, позволяващ вливането на свежи пари и повишаване на ликвидността на малките и средни предприятия. Това ще даде тласък на икономиката, така че да се стигне до нивата преди кризата. Този план трябва да е част от Многогодишна финансова рамка - много по-амбициозна, с много повече средства.“, подчерта лидерът на българските социалисти в ЕП.
Моля, подкрепете ни.