Плевнелиев: Имаме договор за доставка на азерски газ
Плевнелиев заяви категорично, че изпълняваме техническите изисквания и че ЕК го заявява също, а Европейският парламент го е потвърдил многократно. По думите му, българската граница с Турция днес е много натоварена. Според него България е модерно оборудвана и си върши работата на границата. Той посочи, че по отношение на Шенген е крайно време да възтържествува елементарната справедливост. Според Плевнелиев не е справедливо и не заслужаваме да се отлага повече влизането ни в Шенген.
Държавният глава заяви, че газовият интерконектор България-Гърция ще бъде готов към 2017 година и ще влезе в експлоатация през 2018 година. Плевнелиев посочи, че искат да се свържат средиземноморските пристанища с балтийските, както да направят това и с електро и газовата инфраструктура. Той подчерта, че вече има сключен договор за доставка на азерски газ и от 2019 година ще получаваме съответните количества от него. По думите му, интеркоекторът България-Гърция ще бъде финансиран изцяло със средства на ЕК около 50-70% от сумата, а остатъкът като заем, за който българското правителство вече е уредило и държавна гаранция от Европейската банка за възстановяване и развитие.
Същевременно и газовият инерконектор България-Румъния е част от газовия коридор Север-Юг, като той ще бъде двупосочен, за да може Румъния да получава азерски газ и обратното - България да получава газ от Румъния.
Според Плевнелиев България изостава в борбата с корупцията по високите етажи на властта за разлика от Румъния. Президентът изрази задоволство от приетата от българския парламент стратегия за продължаване на реформата в сектор „Правосъдие” и даде за пример Румъния, която демонстрира независимост по отношение на борбата с корупцията. Той посочи, се радва на ефективността и независимостта, която румънските правораздавателни органи демонстрират в борбата с корупцията по високите етажи на властта, но България категорично изостава в това отношение. Според държавния глава България може да постигне много бързо същите резултати, но е необходим политически кураж.
Румънският президент допълни, че отношенията между двете страни са много добри и ще продължат да сътрудничат по между си. Той отбеляза, че осигуряването на енергийната сигурност и засилването на регионалната са само някои от аспектите, които са засегнати по време на разговора с българския президент. Йоханис подчерта, че присъствието на НАТО в България и Румъния трябва да бъде увеличено. Той каза още, че имат необходимост от единство в посланията по отношение на поддържането на санкциите срещу Русия, както и по отношение на възможността те да бъдат допълнително разширени при положение, че Русия не се присъедини към спазването на примирието.
Моля, подкрепете ни.