Реклама / Ads
2| 4656 |27.06.2024 НОВИНИ

Почина един истински аристократ на духа - актрисата Гинка Спасова

.
Гинка Спасова и съпругът й Иван Симеонов Източник: Национален литературен музей
Почина актрисата и дарителка на Националния литературен музей Гинка Спасова. Опелото на Гинка Спасова ще се отслужи на 28 юни от 14.00 ч. в столичния храм „Успение Богородично“ в Централните софийски гробища, съобщават от Националния литературен музей.
 

Гинка Спасова е родена на 4 септември 1925 г. във Варна. Завършила е Държавна девическа гимназия „Княгиня Мария-Луиза“ в родния си град, впоследствие Държавното висше театрално училище в София. Част от трупите на Варненския и Народния театър, както и на Театър на словото.

 

През годините играе на една сцена с актрисите Славка Славова, Таня Масалитинова, Стоянка Мутафова, с които я свързва и приятелска дружба. Прекарва последната част от живота си скромно, в безрезервна подкрепа и пълна отдаденост на своя съпруг - писателя Иван Симеонов (1926 - 2018 г).





„Гинка Спасова и Иван Симеонов са най-големите дарители на Националния литературен музей. Съгласно общата им воля техният апартамент в София, подарен на държавата, ще бъде превърнат в литературен кабинет „Иван Симеонов“, за да бъде запазен за поколенията като духовно средище на пишещата общност и място на памет и почит към жеста на дарителите“, споделят от екипа на НЛМ.

 

Те определят Гинка Спасова и Иван Симеонов като „истински аристократи на духа, културни деятели, добри и достойни хора“.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 47 |16.12.2025 Полицията: Атаката в Сидни е вдъхновена от „Ислямска държава“ . 0| 264 |16.12.2025 Консенсус в Берлин: Многонационални сили за Украйна . 0| 299 |16.12.2025 Тежък трафик на ГКПП „Капитан Андреево“ и „Лесово“ заради стачките в Гърция . 1| 340 |16.12.2025 Удължителният бюджет за 2025 г. влиза в Комисията по бюджет и финанси

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads