Почитаме света Екатерина - покровителка на учените, учителите, младите момичета и майките
Имен ден днес имат Екатерина, Катя, Кина, Тинка и техните производни.
Според преданието Екатерина е живяла през първите векове на християнството. Родена е през III-IV век в Александрия. Произхожда от знатен и богат род. Екатерина била надарена е с изключителна красота, интелект и добро образование.
Убита е, защото отказва да се отрече от вярата си в Христос. Благодарение на интелекта си изобличава езическите практики на римския император Максимиан.
Света Екатерина е символ на чистотата, мъдростта и духовната сила.
Според преданието Екатерина била дъщеря на Конт, управител на Александрия, Египет по времето на император Максимиан. Живеейки в столицата, Екатерина получава блестящо образование, изучавайки работите на най-видните философи и учени. Тя заявява на родителите си, че ще стъпи в брак с онзи, който я превъзхожда по слава, богатство, красота и мъдрост.
Мнозина младежи от доста заможни семейства кандидатствали за ръката на красивата Екатерина, но никой не бил одобрен. Майката на Екатерина, която тайно изповядвала християнството, я изпраща при един отшелник, който я посвещава във вярата.
Преданието разказва, как Екатерина се е срещнала с тогавашния император (вероятно Максимиан, Максимин II, или Максенций). В разговора тя се е опитала да го убеди, че извършва грешка като преследва християните.
Екатерина успява да привлече към християнската вяра жената на императора и много мъдреци, изпратени от императора да я върнат към езичеството, впоследствие убити и обявени за мъченици. Императорът заповядва да я вкарат в затвора, където тя проповядва християнството на всички, които я посещават. Поради това е осъдена на смърт чрез разпъване на колело. Колелото се разпада, когато Екатерина го докосва, палачите не могат да я екзекутират по този начин и я обезглавяват през 305 година. Главен символ в иконографията на света Екатерина е колелото с шипове, което е известно като "колелото на Екатерина".
В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир. Манастирът оцелява през вековете, като остава хранилище на безценни произведения на раннохристиянското изкуство, архитектура и илюстровани ръкописни книги.
Манастирът “Св. Екатерина” е най-значимият център за развитие и разпространение на исихазма в края на VI век.
Моля, подкрепете ни.