Реклама / Ads
1| 664 |12.12.2025 НОВИНИ

Почитаме свети Спиридон – чудотвореца, закрилник на занаятчиите и хората на труда

.
На 12 декември Българската православна църква почита свети Спиридон Тримитунтски Чудотворец – един от най-почитаните светители от IV век и закрилник на занаятчиите, строителите и хората на труда.
 

Свети Спиридон е роден на остров Кипър през втората половина на III век в семейството на овчари. Още от родителите си той наследява простота, искреност и дълбоко смирение. Въпреки скромния си произход получава църковно образование и още млад започва да говори на хората за Христос. Женен е, но рано остава вдовец и посвещава живота си на дела на милосърдие – помагал на бедни, сираци и странници, като щедро раздавал всичко, с което разполагал. Много чудеса на изцеление се свързват с неговото име.

 

По молба на вярващите Спиридон приема свещенически сан, а по-късно е избран за епископ на Тримитунт. И като духовен водач той запазва своя скромен начин на живот – работи на нивите редом с жътварите, избягва разкош и остава винаги достъпен за нуждаещите се.

 

Светителят участва в Първия вселенски събор в Никея през 325 г., свикан от император Константин Велики за осъждане на арианската ерес. Макар да няма високо образование, неговата твърда вяра и убедителните му прости думи обезоръжават еретиците и му спечелват уважение сред всички участници.

 

Свети Спиридон служи на своето паство до дълбоки старини и е прославен с множество чудеса. Умира около 350 г. Светите му мощи първо са пренесени в Константинопол, а след падането му под османска власт – на остров Корфу, където и днес се пазят нетленни и почитани от хиляди вярващи.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 327 |12.12.2025 Reuters: България навлиза в политическа турбулентност . 0| 392 |12.12.2025 Миналогодишният победител на „Евровизия“ Немо върна трофея си в знак на протест . 0| 573 |12.12.2025 Девети ден блокада на „Кулата“ – напрежението расте, загубите за превозвачите се трупат . 1| 664 |12.12.2025 Почитаме свети Спиридон – чудотвореца, закрилник на занаятчиите и хората на труда

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads