Politico: Борбата за F-16 между Анкара и Вашингтон държи за заложник членството на Швеция и Финландия в НАТО
Анкара повдигна възражения срещу кандидатурите на двете скандинавски страни за присъединяване към НАТО като на практика блокира придвижването на процедурата за присъединяване напред. За да бъде приета една държава в Алианса, са необходими гласовете на всички членки.
Турските власти обвиниха както Финландия, така и Швеция, че подкрепят кюрдските "терористи" и изразиха загриженост относно ограниченията за износ на оръжие.
И все пак настоящи и бивши служители и дипломати казват, че мотивите на Турция вероятно надхвърлят простото желание Стокхолм и Хелзинки да променят политиката си. Ердоган е в средата на продължителни преговори със САЩ за закупуването на бойни самолети. Той също така вероятно вижда шанс да спечели точки на вътрешната политическа сцена с международната си борба срещу "тероризма".
Сега, в вълна от активност, дипломати се надпреварват да разберат какво ще накара Ердоган да помръдне, без да се налага опитите на Финландия и Швеция да продължат, защото това би дало на Русия повече време за намеса, преди държавите да станат пълноправни членки на Алианса.
Шаблонно поведение
Докато Турция има опит в подкрепа на разширяването на НАТО, Ердоган има опит в използването на големите съюзнически решения в своя полза. През 2009 г. Турция възрази срещу назначаването на Андерс Фог Расмусен за висш служител на НАТО, като отстъпи едва след разговори на високо ниво. В крайна сметка Турция отстъпи от назначаването на Расмусен и получи като "награда" помощник генерален секретар в НАТО.
Кандидатурите на Финландия и Швеция сега дават на Ердоган още една възможност да се възползва от базирания на консенсус модел на НАТО и да строи редиците си преди изборите, насрочени за следващата година. Зад маневрирането на Турция може да стои комбинация от фактори, казват дипломати пред "Politico".
Първият фактор е вътрешната политика. Ердоган винаги е говорил твърдо за тероризма, а Кюрдската работническа партия е дългогодишен враг в тази негова кампания. Турция, САЩ и ЕС определиха бойната група като терористична организация, въпреки че наименованието се смята за остаряло от някои в САЩ и ЕС. Ердоган често използва групировката като обществена спойка.
Освен това присъединяването на Финландия и Швеция ще промени вътрешнополитическия баланс на тежестта в НАТО, защото имате две пълноправни и тежко въоръжени демокрации, които се присъединяват към алианса. Очаква се и Финландия, и Швеция значително да увеличат отбранителните способности на НАТО. Финландия може да предложи военноморска мощ в Балтийско море и присъствие в северната част на Арктика, където Русия прояви интерес към разширяване на обхвата си. Швеция може да се похвали с напреднали военновъздушни сили.
Става дума и за военно оборудване
Друг критичен елемент е продължаващото напрежение между Турция и САЩ относно покупките на изтребители. Години наред Анкара беше надежден клиент за американските отбранителни компании, изкупувайки десетки изтребители F-16. По-късно Турция се обърна към по-модерните F-35. Но отношенията се разкъсаха през 2019 г., когато Турция закупи произведената в Русия ракетна система С-400 – ход, който от Вашингтон видяха като риск за самолетите на НАТО, летящи над Турция. В отговор САЩ изхвърлиха Анкара от програмата за F-35 и наложиха санкции на турската отбранителна индустрия.
След този спор Турция започна да си играе с идеята да закупи руски изтребители и дори да разработи своя собствена програма. Въпреки това Анкара се стреми да обнови флота си с F-16 и да закупи нови самолети. Искането е висящо от месеци в администрацията на Байдън и Конгреса на САЩ. И изглежда от Вашингтон са готови да платят тази цена. Държавният департамент на САЩ условно подкрепи искането на Турция, което сега се разглежда от Белия дом и Конгреса.
Темата бе един от отворените въпроси около срещата в Ню Йорк в сряда между държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен и турския външен министър Мевлют Чавушоглу. Чавушоглу намекна, че членовете на НАТО могат да бъдат част от решението, с което да се излезе от задънената улица. Чавушоглу подчерта, че разбира опасенията за сигурността на Финландия и Швеция, "но опасенията за сигурността на Турция също трябва да бъдат разгледани".
Този проблем може да включва F-16.
превод и редакция: Джесика Вълчева
Моля, подкрепете ни.