Политологът Светлин Тачев: Политическата ситуация ще е нестабилна до местните избори
От гледна точка на стабилност, възможността за коалиция или програмно правителство от двете формациите на първите места, е най-логична.
„Продължаваме промяната-Демократична България“ обаче са втори, не са в изгодна позиция да подкрепят първия (ГЕРБ-СДС). От друга страна, ако Борисов и ГЕРБ направят опит за експертно правителство в Народното събрание, то може да получи подкрепа - примерно от БСП и от ДПС, но подобна коалиция не съм сигурен дали ще бъде силно устойчива. От БСП могат да си вкарат автогол, защото все пак БСП и ГЕРБ бяха основни политически опоненти в рамките на близо едно десетилетие. Може да се случи и друго – ПП-ДБ да се мобилизират при всяка грешна стъпка на това правителство и да наблюдаваме ситуацията примерно от 2014 година и правителството Орешарски“, отбеляза Тачев.
Според него, от втория мандат отново може да се окаже правителство на малцинството. Дори и да бъде подкрепен проектокабинет, ГЕРБ по всяко време може да бламира това, което ПП-ДБ биха искали да наложат като политика.
Изобщо дестабилизацията в страната се дължи на факта, че предстоят местни избори през есента. След тях ситуацията ще се стабилизира. Дотогава партиите и коалициите ще гледат да не правят грешки, да мобилизират достатъчно поддръжниците си за атака в битката между статукво и промяна, между старата партия ГЕРБ и новата формация ПП-ДБ.
Тази битка ще се води най-силно в столицата. Победата за София е особено важна и символна. Затова в ГЕРБ подновяват стари кадри, а другите търсят ярки лица, които да могат да са сериозни опоненти.
След високите резултати на изборите, партия „Възраждане“ вече е алтернатива на първите две формации, отбеляза още Тачев. И акцентира:
"Ние сме парламентарна демокрация и се нуждаем от действащо Народно събрание, както от редовен кабинет. Вече близо 2 години живеем на половин оборот с управление на служебно правителство без парламент. Това естествено повдига въпроси и поставя под съмнение изобщо парламентарната демокрация, започват да се чуват гласове, за промяна на системата.
Българските избиратели са стигнали дотам, че желанието за промяна се смесва с недоволство от системата. А проблемът не е в нея, а в самите политици и в начина, по който те комуникират помежду си."
Моля, подкрепете ни.