Политолози: Предизборната кампания започна и се очаква вотът да е на 6 или 13 октомври
Според него политическите партии вече са обрали острия тон и са си направили извода, че така не може да се продължава.
"Тук не става въпрос политическите партии да тупат топката, а политическата сила, която ще получи мандата, тя ще тупа топката, за да станат изборите не в края на септември, а в началото на октомври. Президентът и от това ще се ръководи на кого да даде мандата и кой е склонен да забави, а не да го върне веднага, за да може изборите да са на 6 или 13 октомври", коментира социологът Юлий Павлов в ефира на Bulgaria ON AIR.
"От ПП-ДБ са категорични, че няма да подкрепят. "Възраждане" казаха същото. Дотук са 145 депутати, добавяме и тези от "Величие". От тези, които няма да подкрепят третия мандат, имаме конституционно мнозинство. Политиците влязоха в капан на собствените си опорки и на собственото си нахъсване на собствените си избиратели", подчерта Павлов.
Проф. Найденов е на мнение, че много от партиите са заинтересовани изборите да са по-късно.
"Която и партия да тупа топката, за да забави процедурата, тя работи и за себе си. Това е момент, в който публичното внимание се насочва към участниците в разговорите. Различията между ПП и ДБ не са съществени. Ние не сме в една нормална политическа система, в която всяка партия предлага различни решения на национални въпроси, ние мислим за други национални въпроси. И когато махнете пропуските партии, е много трудно да се състави мнозинство", добави той.
Юлий Павлов смята, че хората не искат да гласуват за партии, които открито казват, че ще са опозиция.
"В продължение на 30 години българския електорат е обработван така, че да бъде неутрализиран и ние се занимаваме с това кой какви червени линии е прокарал. Хората обявяват политическа гладна стачка", категоричен е Найденов.
Социологът също смята, че руското влияние най-вероятно го има във всяка партия.
"Комуникацията с Украйна е почти непрекъсната, като имиджово състояние да нямаме посланик не е добре, защото ние оказваме много сериозна подкрепа за Украйна. Тук идва ревността на президента, но той често пъти си я проявява", подчерта Юлий Павлов.
Политологът смята, че за този казус трябва да се погледне доста по-назад.
"Имам информация, че за 1-2 дни Ненчев е уволнил от ръководството на ВВС тогавашният ръководител Радев, след което Бойко Борисов е възстановил Радев на позицията и още оттогава тръгва закачката между тях. А и президентът поддържа една политика на неутралитет към войната и Русия. Той казва, че е нарушена някаква конституционна процедура и същевременно казва, че Николай Ненчев няма качества да бъде посланик. Или едното, или другото ще бъде вярно. Не е естествено и не е достойно за един президент да оценява качествата на посланиците", допълни проф. Найденов.
Моля, подкрепете ни.