Половината народ мераклия да бачка, докато хвърли топа
Представителите на групата искат да имат определено работно място - офис, магазин или др. За 28% местоработата е без значение. Тези, които са склонни да се трудят дистанционно, са под 5%. Всеки втори твърди, че видът на трудовия договор е без значение. Според изследването 70,8% от по-възрастните са напуснали последната си работа, защото са били съкратени или уволнение. 42,3% от всички безработни в категорията са регистрирани в бюрото по труда, а 8,8% са участвали в програми за заетост или обучение през последните 12 месеца, отбеляза Инджова.
Сред икономически неактивните на възраст 50+ 92,1% посочват, че нямат желание да работят. За повечето причината е напредналата възраст. 26,3% обясняват, че имат здравословни проблеми. Едва 3,5% изтъкват ангажименти с гледане на внуци, което развенчава мита за всеотдайните български баба и дядо, коментира Ренета Инджова.
“У нас е тенденция към неглижиране на възрастните - ако се съди по отношението, човек би казал, че сме нация от тийнейджъри”, обобщи шефката на НСИ. Тя призова да се внимава с прогнозата, че през 2030 г. хората над 50 г. у нас ще са 46,8% от населението и препоръча адекватни програми за ресоциализация на тези хора.
50 000 българи от 2007 до 2012 г. са отложили пенсионирането си средно с 8,6 месеца, каза Бисер Петков, управител на НОИ. Работещите пенсионери в момента в държавата били 138 000, или 6,3% от всички. Средната пенсия за м.г. била 62% от дохода на работещия, което било адекватно на европейското ниво от 69%.
Моля, подкрепете ни.