"Помогнете на себе си - гласувайте!". 150 000 бесарабски българи в Украйна без право на глас заради войната
"Едно от най-важните послания от българите в Одеса е, българите в България да гласуват, защото имат мирен избор”, коментира той.
"Тук живеят 150 хиляди бесарабски българи, преселници от 18.-19. век. Само в Одеса живеят около 60 хиляди българи. Те не гласуват заради войната. От Одеса едно от най-важните послания към българите в България е да се гласуват, да се възползват от това, че имат мирен избор", каза той.
"Ако са верни прогнозите, че в българския парламент ще влязат и партии с 80 хиляди гласа, това означава, че тук има хора, които могат да вкарат в парламента две български партии", посочи още той.
Вълчев посочи още, че на 29 октомври честваме Деня на бесарабските българи.
Българите в Одеска област наброяват над 150 000 души и са трети по численост според официалното преброяване в Украйна през 2001 г. В самия град Одеса живеят около 50-60 хиляди българи. Най-голямото компактно българско население е съсредоточено в Болградски, Измаилски и Белгород-Днестровски район.
С много бесарабски българи ФрогНюз разговаряхме през септември, когато отразихме Международния фестивал на етнографското кино "ОКО" в Болград. Повече за това - четете тук.
"Повечето бесарабски българи нямат такова силно желание да гласуват, тъй като не следят твърде политиката на България. Обаче по-активните като мен, с също и българи от България, които живеят в момента в Украйна, много искат и винаги се ядосват, че не могат да гласуват", коментира пред ФрогНюз днес Тетяна Станева, бесарабска българка и директор на кикофестивала "ОКО".
"Също така, много хора нямат българско гражданство, за да гласуват. При нас на село единици имат български паспорт - не им трябваше и не го правиха досега. Така че всъщност - как да гласуват?", каза тя.
"Помогнете на себе си! Гласувайте за нормалните проевропейски и про-Украйна хора, за които свободата е истинска ценност, а държавата не е кюфтета с пушка на рамо, а нещо по-дълбоко и ценностно, в която има място за всички българи", написа в социалните мрежи тя преди дни. Разказа и как тогава държавен служител на България ѝ се обадил по телефона, започнал да крещи, а накрая ѝ заявил, че нито е българка, нито може да говори български език.
"Не питайте сетне, защо ние, украинските българи, се чувстваме по-добре и по-българи в Украйна, отколкото в България", посочва тя.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.