Реклама / Ads
6| 3513 |04.04.2024 НОВИНИ

Посред нощ парламентът създаде и временни комисии за ''Турски поток'' и ''Лукойл''

.
В парламента
Посред нощ парламентът създаде поредните временни комисии. Дебатите продължиха до полунощ. Първата ще разследва случая с изчезналата пътна карта за изграждането на газопровода "Балкански поток", част от трасето "Турски поток", построен при управлението на герберите, а втората ще нищи дерогацията на ''Лукойл'' и икономическите последствия върху страната ни от това решение.
 

За това кой да оглави комисията за пътната карта бяха получени две предложения - Венко Сабрутев от ПП-ДБ и Коста Стоянов от "Възраждане''. Нито един от тях обаче не получи нужния брой гласове и затова беше решено преди всяко заседание председателят на парламента да посочи кой да води комисията.

 

В хода на дебата за ''Турски поток'' дойде предложение да се създаде и още една временна комисия, която да установи обстоятелствата, свързани с дерогацията на "Лукойл". Инетересен факт е, че предложението за тази комисия е на ПП-ДБ.

 

Преди началото на пленарното заседание в сряда съпредседателят на ДПС Делян Пеевски заяви, че в замяна на подкрепа за създаването на комисията за пътната карта на ''Турски поток'' Движението ще поиска в рамките ѝ да се разследва и дерогацията на ''Лукойл''. "Дължим истината на хората по всеки един проект – какво е спечелено и какво е загубено'', заяви съпредседателят на Движението Делян Пеевски. От ПП-ДБ обаче не се съгласиха двете теми да се слеят в една комисия.

 

 

Опозицията веднага захапа ПП-ДБ, че съставянето на комисията за ''Турски поток'' не е безкористно дело, а е част от предизборна кампания. "Къде бяхте девет месеца? Сега, малко преди изборите, след като (ГЕРБ - бел. ред. ) ви би шута?", попита риторично зам.-шефът на ИТН Тошко Йорданов. Депутатът от дясното обединение Искрен Арабаджиев върна лентата до кабинета "Петков", в който ПП и ДБ управляваха заедно с БСП и ИТН. "Гражданите си дават сметка, че ние от ПП-ДБ бутаме влака на държавата и нямаме проблем да работим и с колегите от БСП, и с ИТН, докато политиките, които подкрепят гражданите, работят'', заяви Арабаджиев. И допълни, че всичко е пропаднало, след като сценаристите на Слави Трифонов свалиха доверието от кабинета.

 

Сутринта водачът на ГЕРБ Бойко Борисов излезе с контрапредложение – партията му би подкрепила спиране или приватизиране на ''Турски поток''. Борисов уточни, че първо ще изчака ПП-ДБ да внесат такова предложение. Не стана обаче ясно дали ГЕРБ ще подкрепят съставянето на комисията. Пред журналисти Борисов се впусна яростно да защитава газопровода: ''Няма такъв бизнес, такова държавно предприятие като "Балкански поток", което да носи толкова пари на българите – 1,309 млрд. чиста печалба. Ако колегите ( ПП-ДБ – бел. ред.) считат, че в него има нещо лошо и трябва да предадат интересите на България в полза на Гърция, може още днес да внесат решение и да спрат "Балкански поток", каза Борисов.

 

В края на март ПП-ДБ поискаха парламентът да се захване с разследване на газовата тръба ''Балкански поток", която пренася основно руски газ към Сърбия, Австрия, Унгария и др. европейски страни. "Пътната карта", описваща етапите на проекта, подписана от кабинета "Борисов" през 2017 г. , мистериозно изчезна. Наскоро бе огласена кореспонденция от хакната поща на Евгений Зобнин - помощник на руския политик Александър Бабаков, заедно с документ, който прилича на апокрифната пътна карта на "Балкански поток".

Парламентът взе и друго решение - Народното събрание на практика забрани на финансовия министър Асен Василев да харчи пари от бюджета, освен за пенсии, заплати, неотложни социални плащания и падежиращи плащания по държавния дълг, до назначаване на служебно правителство. Това решение бе гласувано от депутатите половин час след полунощ по предложение на Теменужка Петкова и Йордан Цонев. Малко по-рано те внесоха проекторешение, което бе гласувано светкавично въпреки съпротивата на ПП-ДБ, чиито депутати напуснаха пленарна зала преди вота. Решението е мотивирано от тревогата, че в последните дни правителството раздавало необосновани суми.

 

Проекторешението бе озаглавено драматично "за предприемане на мерки за гарантиране на финансовата стабилност и фискалната ликвидност на Република България". С него освен незабавно преустановяване на разходите по консолидираната фискална програма, бе записано, че финансовият министър се задължава до 9 април да представи на НС пълен и подробен отчет за разполагаемата ликвидност и планираните разходи от 4 до 10 април включително. Решението бе гласувано със 131 гласа „за“.

 

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 5| 15231 |03.04.2024 "Шпигел": В България е открит тайник с оръжия на Хамас, които е трябвало да бъдат използвани срещу Германия . 6| 3216 |03.04.2024 МВР отказва да отговори на въпрос на ПП-ДБ дали Мартин Божанов-Нотариуса е бил секретен сътрудник . 7| 3050 |03.04.2024 ЦИК: Машинно гласуване ще има и при избори "2 в 1" . 17| 9982 |03.04.2024 Акцията на ДАНС и Антикорупционната комисия в Агенция „Митници”: Арестуваните станаха седем

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads