Реклама / Ads
3| 2740 |14.10.2025 НОВИНИ

Повечето германци подкрепят възстановяването на наборната военна служба

.
В Германия връщат войниклъка
По-голямата част от германските граждани подкрепят възстановяването на наборната военна служба. Това се вижда от резултатите от проучване, проведено от социологическия институт Forsa, съобщава DW.
 

 

Според проучването 54% ​​от германците подкрепят задължителната военна служба в Бундесвера, 41% са против, а други 5% са нерешителни.

 

 

Най-високото ниво на подкрепа за призива – 74% – е сред избирателите на консервативния блок ХДС/ХСС на канцлер Фридрих Мерц. Повече от половината (58%) от избирателите в Социалдемократическата партия на Германия също подкрепят инициативата.

 

 

Задължителната военна служба в Германия беше преустановена през 2011 г. Министърът на отбраната Борис Писториус нарече решението грешка при встъпването си в длъжност през 2023 г.

 

 

Той изготви законопроект, който ще изисква на всички млади германски граждани да бъдат изпращани въпросници, изразяващи желанието им да служат в Бундесвера, считано от 2026 г. Попълването на въпросника ще бъде задължително за мъжете и доброволно за жените. След това допустимите кандидати ще бъдат поканени на процес на подбор.

 

 

Според инициативата, считано от 1 юли 2027 г., всички 18-годишни млади мъже ще бъдат поканени да преминат задължителни медицински прегледи, за да се определи годността им за военна служба.

 

 

Бундестагът трябваше да гласува законопроекта на първо четене на 9 октомври, но разглеждането му беше отложено поради разногласия в коалицията.

 

 

На 14 октомври стана известно, че коалиционните партии в Германия са се споразумели помежду си за промени в планирания модел на военна наборна служба, които ще включват използването на лотарийна система.

 

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 1214 |13.12.2025 След „Желязков“: Съдбата на бюджета и сянката на проект „Радев“ . 1| 1209 |13.12.2025 Двама американски войници и цивилен загинаха при атака на „Ислямска държава“ в Сирия . 5| 1234 |13.12.2025 След сделка със САЩ: Беларус освободи Колесникова, Беляцки и още 121 политически затворници . 1| 1345 |13.12.2025 Бернската конвенция няма да отваря отново делото срещу България за „Калиакра“

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads