Реклама / Ads
2| 7355 |30.03.2025 НОВИНИ

Повратен момент за Турция: Над 2 млн. подкрепиха Имамоглу в митинга в Истанбул

.
Източник: БГНЕС
Повратен момент за Турция и исторически по мащабите си протест в Истанбул. Над 2,2 милиона протестиращи, по информация на турски медии, се събраха, за да протестират срещу ареста на кмета на града Екрем Имамоглу.
 

Митингът се организира по призив на окръжната организация на Народнорепубликанската партия (НРП) в Истанбул за освобождаване на Екрем Имамоглу - кандидат за президент на НРП, за когото 15 млн. души гласуваха преди една седмица на вътрешнопартийните избори на НРП.

 

Милиони се отзоваха на призивите на опозицията и излязоха на улиците, след като Имамоглу бе задържан на 19 март, а след това арестуван по обвинения в корупция. Протестите бяха предимно мирни, но близо 2000 участници в тях бяха задържани от властите, отбелязва Ройтерс.







Основната опозиционна сила – Народнорепубликанската партия (НРП), както и други опозиционни партии, правозащитни групи и официални представители на западни държави, смятат, че арестът на Имамоглу е политически и има за цел да отстрани потенциална изборна заплаха за Ердоган.

 

Правителството отрича влияние върху правосъдието и казва, че съдът е независим.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 12| 4605 |30.03.2025 Лимузина за 330 000 евро от гаража, който обслужва Путин, се е подпалила след експлозия в Москва . 3| 2260 |30.03.2025 Прощаваме се с капитан Марин Маринов, загинал в Ивицата Газа . 11| 2335 |30.03.2025 Часовниците прескочиха с час напред. Преминахме към лятното часово време . 0| 2312 |30.03.2025 Дъждовна неделя, температурите до 17 градуса

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads