Правителството отлага внасянето на бюджета на 14 февруари. Нали Борисов държеше на думата си?
![.](/images2/iliyana/budzet.png)
Това става ясно от прието решение на Министерския съвет.
Срокът беше 14 февруари, новият е 21 февруари.
Нуждата от още време, за да станат ясни реалните актуални данни за 2025 година, е сред аргументите кабинетът да внесе бюджета на 21 февруари, а не на 14 февруари. Това обясниха от правителствената пресслужба в съобщение до медиите. Решението за удължаването на срока е публикувано в Правно-информационната система на Министерски съвет (МС) по-рано днес.
Темата е докладвана от министъра на финансите Теменужка Петкова в края на правителственото заседание в сряда, 12 февруари, посочиха от пресслужбата. Тя е информирала членовете на кабинета за етапа, на който се намира подготовката на Закона за държавния бюджет за 2025 година.
Петкова е аргументирала необходимостта законопроектът да бъде внесен до 21 февруари, а не на 14 февруари във връзка с ангажимента на България да изготви Структурно-фискален план за периода 2025-2028 година и да го представи на Европейската комисия.
В резултат на докладваното от министъра на финансите Теменужка Петкова е взето протоколно решение, публикувано в системата за правна информация на МС.
В петък ще бъде публикувана стенограмата от заседанието на кабинета от сряда, в която се съдържа докладът на финансовия министър, информираха още от правителството.
Министерският съвет обяви на 23 януари, че изтегля проектобюджета за 2025 г., внесен от служебния кабинет, и внася нов до 14 февруари. Сега разбираме, че това едва ли ще се случи.
„Причината да бъдат изтеглени тези закони е, че България вече има редовно правителство, което има свои политики. Те следва да намерят отражение в Закона за бюджета за 2025 г. Изтегляме и данъчните закони. До 14 февруари министерствата на финансите, на труда и социалната политика и на здравеопазването са длъжни да внесат проекта на закон в Министерски съвет, а след това той да бъде гласуван в Народното събрание”, посочи тогава финансовият министър Теменужка Петкова.
Тя изрази надежда ревизията на план-сметката да доведе до бюджет с дефицит до 3% от БВП на страната, който не изисква повишаване на данъците или орязване на важни инвестиционни разходи.
Моля, подкрепете ни.
![Visa](/theme/03/assets/img/pmcards/visa.png)
![Mastercard](/theme/03/assets/img/pmcards/mastercard.png)
![Visa-electron](/theme/03/assets/img/pmcards/visaelectron.png)
![Maestro](/theme/03/assets/img/pmcards/maestro.png)
![PayPal](/theme/03/assets/img/pmcards/paypal.png)
![Epay](/theme/03/assets/img/pmcards/epay.png)