”Ще обсъдим” са част от мерките на властта по доклада на ЕК за върховенството на закона
ФрогНюз припомня, че в него бяха посочени редица проблеми с върховенството на закона, разделението на властите, липсата на отчетност от страна на главния прокурор и все така незавършената съдебна реформа. Същите точки станаха част и от резолюцията на комисията LIBE в ЕП, която бе гласувана и приета от депутатите в Брюксел. В сегашния документ на правителството липсва каквато й да е конткретика. В много от мерките се казва: "ще обсъдим".
“План за изпълнение на мерки в отговор на препоръките и посочените предизвикателства, съдържащи се в Доклада на Европейската комисия от 30 септември 2020 г. относно върховенството на закона за 2020 г.“ обхваща мерки, предложени от редица компетентни институции от изпълнителната и съдебната власт и независими органи, които вървят по четирите стълба на доклада - правосъдни системи, уредба (правна рамка) за борба с корупцията, медиен плурализъм и свобода на медиите и други институционални въпроси, свързани с принципа на взаимозависимост и взаимоограничаване, информират от правителствената пресслужба.
“Правосъдна система”
Предвидени са мерки, с които да приключи законодателната реформа по отношение фигурата на главния прокурор, неговата отчетност и съответно наказателната му отговорност. Те са съобразно становището на Венецианската комисия и действащата у нас конституционна рамка. Предвижда се още подобряване работата и независимостта на Инспектората към Висшия съдебен съвет, преустановяване на публичния достъп до подадените вече декларации от магистрати за членство в професионални организации, подобряване на достъпа до правосъдие и други.
Правна рамка за борба с корупцията
Предвиждат се мерки за повишаване ефективността на разследванията за корупционни престъпления и съответно по-солидни резултати по отношение на присъди. В доклада на ЕК бе посочена като проблемна липсата на осъдени за корупция лица по високите етажи. Идеята е да бъде възможен и извършен комплексен анализ на всички дела за корупционни престъпления, анализ на ресурсите (численост на разследващи органи и прокурори, наличие или липса на специализация в областта), изготвяне на експертни предложения за законодателни промени в НК и НПК.
Предвиждат се и мерки, с които да се подобри работата на КПКОНПИ.
Медийният плурализъм
Въпросите по стълб "Медиен плурализъм и свобода на медиите" ще бъдат включени като приоритети в област "Медийна среда" в Националната програма за развитие България 2030. Дебатът за защитата на журналисти от посегателства ще бъде поставен на обществено обсъждане. Разпределението на държавната реклама и прозрачността на медийната собственост също ще бъде обект на обсъждане. Предвижда се увеличение на ресурсите и капацитета на СЕМ.
Други институционални въпроси
Предвижда се приемането на Ръководство за последващата оценка за въздействие от Министерския съвет, въвеждане на изискване за предварителна оценка на въздействие за проектите на подзаконови актове на министри, които имат икономическо, социално или екологично въздействие, увеличаване на ресурсите на КЗД и омбудсмана.
Заложените мерки са с краткосрочен шестмесечен и средносрочен двегодишен срок за изпълнение, съобщиха от кабинета.
Моля, подкрепете ни.