Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
10| 2832 | НОВИНИ

Президентът на РСМ: България и ЕС не могат да променят конституцията ни

Президентът на РСМ: България и ЕС не могат да променят конституцията ни
Президентът на Северна Македония се съгласи, че пътят на страната към пълноправно членство в ЕС е бил неоправдано възпрепятстван и забавян. "За съжаление, пътят към ЕС се превръща в маратон. Можете да си представите, ние получихме статут на кандидат през 2005 година", посочи Силяновска-Давкова
 

Решението беше, че политическата система на ЕС, през призмата на критериите от Копенхаген, установени още през 1993 г., може да ни направи съвместими с региона, но и съвместими в европейската рамка. И наистина, ние тръгнахме по този път с всеотдайност. Само за да ви дам представа, получавахме положителни годишни доклади и препоръки, може би двадесет или повече пъти, както от Европейския парламент, така и от Европейската комисия, за започване на преговори, но преговорите така и не се осъществиха, посочи Силяновска-Давкова пред журналисти.

 

"Представете си, че актът за суверенитет, Конституцията, най-висшият закон, законът на законите, социалната харта на гражданите трябва да се промени. Въпреки че, както във всяка Конституция, и в нашата е посочено, че инициатива за промяна може да бъде инициирана от президента, 30 депутати или 150 хиляди граждани и правителството, не е посочено, че ЕС, а още по-малко някой от съседите, може да го направи" подчерта президентът на Северна Македония.

 

"Това, което искаме, е много просто, същите стандарти, които бяха поискани от вас или които се искат от други членове, а това са критериите от Копенхаген. Получаваме обаче искания, които са свързани с история, култура, език или идентичност. А преамбюлът на Договора за ЕС ясно заявява, че ЕС признава, защото е единство в многообразието, и уважава историята, културата и езика на другите народи, и дори конституционните и политическите структури, и особено достойнството и неприкосновеността на гражданите", подчерта Силяновска-Давкова на пресконференцията след срещата.

f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Израелските сили са убили петима командири и 250 бойци на Хизбула за седмица 0| 382 | Израелските сили са убили петима командири и 250 бойци на Хизбула за седмица Тръмп обедини Италия: Рим защити папата в спора му с американския президент 0| 5 | Тръмп обедини Италия: Рим защити папата в спора му с американския президент Арестите за купуване на гласове продължават. Задържаха кмет в Кърджалийско 0| 642 | Арестите за купуване на гласове продължават. Задържаха кмет в Кърджалийско Американски съд отхвърли иска на Тръмп за $10 млрд. срещу The Wall Street Journal 0| 820 | Американски съд отхвърли иска на Тръмп за $10 млрд. срещу The Wall Street Journal

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads