Реклама / Ads
4| 5121 |13.01.2014 НОВИНИ

Президентът: Вратите на Китай са отворени за нас

.
Президентът Росен Плевнелиев Източник: Булфото
"Много врати в Китай са отворени за България, дори само поради факта, че преди 65 години страната ни е имала визията и смелостта да подкрепи създаването на Китайската народна република".
 

Така президентът Росен Плевнелиев коментира очакванията от предстоящите на 13 и 14 януари политически разговори в китайската столица Пекин.

Днес българският президент ще разговаря с Председателя на КНР Си Дзинпин, а на 14 януари - с премиера Ли Къцян и с председателя на Общокитайското събрание на народните представители Джан Дъдзян.

Китай е много динамичен пазар с голям потенциал за българските продукти и услуги, подчерта Росен Плевнелиев, който даде висока оценка на конкретния механизъм за подкрепа на проекти, предлаган от Китай на страните от Централна и Източна Европа, на стойност 10 млрд. щатски долара.

„Това означава, че ръката е протегната, но българските институции трябва да подготвят качествени проекти. Убеден съм, че през 2014 година ще имаме конкретни договори и че ще бъде стартиран поне един проект по модела на публично-частното партньорство в рамките на Инициативата на КНР за сътрудничество със страните от Централна и Източна Европа", коментира Росен Плевнелиев.

По думите му, работата на институциите през следващите месеци ще определи какъв ще бъде проектът.

„През последните 35 години Китай даде пример за невиждана досега трансформация към една от водещите държави в областта на технологиите и показва тяхното бъдеще. Искаме да бъдем част от това бъдеще", коментира президентът Росен Плевнелиев, след като посети демонстрационния технологичен център на високотехнологичната зона „Джунгуанцун" в китайската столица.

Президентът изрази увереност, че България и Китай ще задълбочат сътрудничеството си и в сферата на високите технологии, за което ще допринесе водената от държавния глава делегация с участието на председателя на Българската академия на науките и на представители на много иновативни български технологични компании.

Във високотехнологичната демонстрационна зона „Джунгуанцун" в Пекин президентът се запозна с дейността на водещи китайски технологични компании в областта на информационните технологии, производството на персонални компютри и 3D-принтери, аерокосмическия сектор, зелените технологии, енергетиката, биомедицината, новите материали, перспективните производства. „Джунгуанцун" е най-големият китайски технологичен парк, разположен на обща площ от близо 490 квадратни километра.

На официална церемония в Пекин днес президентът Росен Плевнелиев ще бъде посрещнат от Председателя на Китайската народна република Си Дзинпин. След официалните разговори между делегациите и в присъствието на двамата президенти ще бъде обявено Съвместно комюнике за установяване на всестранно приятелско партньорство и сътрудничество между Република България и Китайската народна република. Ще бъдат подписани и редица двустранни документи.
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 9| 5056 |12.01.2014 Плевнелиев заминава на държавно посещение в Китай . 36| 6212 |08.01.2014 Президентът лети с Прокопиев и Донев в Китай . 30| 7239 |16.12.2013 Миков: България е врата към Европа, широко отворена за Китай . 14| 6817 |16.12.2013 Подписахме два договора с Китай

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads